הרווארד
הרווארדצילום: אייסטוק

מאוחר מדי: נשיאת אוניברסיטת הרווארד, קלודין גיי, הביעה חרטה על דבריה במסגרת הדיון בקונגרס, בו סירבה לומר במפורש כי קריאה להשמדת העם היהודי מהווה הפרה של חוקי האוניברסיטה היוקרתית.

בראיון שהעניקה לעלון הסטודנטים "קרימזון" אמרה גיי היא מצטערת על ההתבטאויות שלה במסגרת הדיון בקונגרס. "אני מצטערת. המילים חשובות. כשמילים מעצימות מצוקה וכאב, אני לא יודעת איך אתה יכול להרגיש שום דבר מלבד חרטה", אמרה גיי.

היא גם הוסיפה לגבי הדיון בקונגרס כי "נקלעתי למה שהפך באותו שלב לחילופי דברים לוחמניים ממושכים על מדיניות ונהלים. מה שהייתי צריך לעשות באותו הרגע היה לחזור לאמת המנחה שלי, והיא כי לקריאות לאלימות נגד הקהילה היהודית שלנו, איומים על הסטודנטים היהודים שלנו, אין מקום בהרווארד, ולעולם לא יישארו ללא תגובה. מבחינה מהותית, לא הצלחתי להעביר את האמת שלי".

כזכור, במסגרת הדיון בקונגרס שאלה חברת המפלגה הרפובליקנית אליס סטפניק את גיי בצורה מפורשת "האם קריאה להשמדת העם היהודי מפרה את כללי הבריונות וההטרדות של הרווארד?". התשובה של גיי הותירה את חברי הוועדה בקונגרס פעורי פה. "זה יכול להיות, תלוי בהקשר", ענתה גיי.

הסנאטורית הרפובליקנית לחצה על נשיאת הרווארד לענות שוב ב"כן או לא" על השאלה האם הקריאות לרצח עם של יהודים מהוות הפרה של מדיניות הרווארד. "כאשר שיח אנטישמי הופך להתנהלות שמגיעה לבריונות, הטרדה, הפחדה, זו התנהגות ראויה לפעולה ואנו אכן נוקטים בפעולה", ענתה גיי.

כאשר חברת הקונגרס סטפניק ניסתה שוב ללחץ על נשיאת הרווארד לספק תשובה מפורשת וברורה ושאלה "אז התשובה היא כן, שהקריאה לרצח עם של יהודים מפרה את קוד ההתנהגות של הרווארד, נכון?", יזרה שוב גיי על תשובתה כי "שוב, זה תלוי בהקשר". בעקבות דבריה היא נדרשה על ידי סטפניק להתפטר מתפקידה.