מעבר לכניסת פועלים לישראל
מעבר לכניסת פועלים לישראלצילום: Jorge Novominsky/Flash90

הדיון בקבינט המדיני ביטחוני, שעסק בהכנסת פועלים פלסטינים מיהודה ושומרון, הסתיים הלילה (שני) ללא הסכמות.

נתניהו שתמך בהחזרת הפועלים החליט שלא לקיים הצבעה בתום הדיון, מאחר ושרים רבים הביעו התנגדות נחרצת למהלך והיה חשש שלא יהיה לו רוב.

שר בקבינט שצוטט בכאן חדשות אמר כי "נתניהו הבין שאין סיכוי להשיג רוב להחלטות שאותן ביקש לקדם והחליט לא להעלות אותן להצבעה, למרות שהכינוס של הקבינט נועד במיוחד כדי להביא לאישור הכנסת הפועלים הפלסטיניים והעברת הכספים לרשות הפלסטינית".

השר בן גביר הגיב הבוקר להחלטה וכתב: "המסר שלא לאפשר הכנסת פועלים מהרש"פ שמגיעים, כך גם לפי עמדת המשטרה, מוסתים וחשופים לשנאה הוא מסר הגיוני וחשוב".

עוד הוסיף: "חייבים להמשיך לשנות את הקונספציה: הרשות היא אויב ואזרחי אויב גם אם חלקם רק רוצה לעבוד לא מכניסים לבית ולא לוקחים סיכונים".

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הגיב: "ישיבת קבינט מדיני חשובה אתמול. ‏בהתאם להחלטה שהובלנו בקבינט החברתי כלכלי - לא אושרה הכנסת פועלים ערבים מיו"ש. כספי עזה ירדו מסדר היום ללא דיון. ‏ביטחון אזרחי ישראל מעל הכל".

ראש המועצה המקומית אפרת עודד רביבי קרא לדרג המדיני לשתף את השלטון המקומי בהחלטות ולהסביר לציבור את השינוי שחל בשבעה באוקטובר.

"מערכת הבטחון התרגלה לאורך השנים שבסופו של דיון הרוב בקבינט מיישר איתה קו. נדמה שהסנסורים במערכת שוב לא הכי מדוייקים ואמש בקבינט שליחי הציבור, נבחרי הציבור הרימו דגל אדום ואמרו עד כאן!! תחושת חוסר הבטחון אצל האזרחים עדיין קיימת וחובתינו לייצר דפוס חשיבה אחר לצד פיתוח מנגנוני פיקוח טובים יותר".

"המערכת חייבת לייצר שיח עם השלטון המקומי על מנגנוני הפיקוח, התיווך לאזרחים, קו מחשבה עקרוני של אחרי ה7.10. שידגיש ויחדד מדוע הבטחון מובטח וניתן לייצר תחושת בטחון. כשאלה יהיו מגובשים יהיה קל לה למערכת לבוא לקבניט ולשכנע כי בשלה העת להחזיר את העובדים הפלסטינים. עד אז ראוי לחזק ולהודות לחברי הקבינט שהציפו את התחושות והחששות של האזרחים"

אתמול (ראשון) הצביע הקבינט החברתי-כלכלי, שבראשו עומד השר סמוטריץ', פה אחד נגד הצעת מערכת הביטחון להגדיל את מספר הפועלים הפלסטינים שמורשים להיכנס תחת מגבלות לעבודה בישראל. כל השרים חברי הקבינט התנגדו להצעה, למעט שר החקלאות אבי דיכטר ושר העבודה יואב בן צור שנמנעו.

בנוסף החליטו השרים לקרוא לראש הממשלה לקיים בהקדם דיון על השוואת הסמכויות והקריטריונים לכניסת פועלים ערבים ליישובים הישראליים ביו"ש.