גז'גורז' בראון, אחד מראשי מפלגת הימין הקיצוני "הקונפדרציה", הגיב בזעם לכך שנאומו נקטע על ידי מפגינים שכעסו על ההחלטה שלו לכבות חנוכייה במטף בפרלמנט הפולני בשבוע שעבר.

במהלך מסיבת עיתונאים בעיר ז'שוב סיפר כי בעל המקום של המשרדים ששכרה מפלגתו, החליט לפנותם ולכן יעברו למיקום אחר. ברקע נשמעו מוחים צועקים: "אנחנו מוחים נגד מעשים אנטישמיים בפרלמנט הפולני".

יצויין כי לאחר המעשה נשאל בראון אם הוא מצטער על כיבוי החנוכייה. בתגובה אמר: "אני מצטער שלא היה לי גם מטף של קצף".

בתגובה לצעקות אמר כי הוא קורא למשטרה להשתיק את המוחים ואמר כי לדעתו מדובר ב"מקרה קליני" והוסיף: "מבין שכל מה שהוא פטריוטיות פולנית נקרא פאשיזם".

בראון, שהוא גם מתנגד חיסונים, תקף בנאומו: "מי שהטילו בעבר חיסונים נגד הקורונה, הכריחו הפרדה סניטרית, הם אותם האנשים שהקימו עכשיו את קואליציית חנוכה הגדולה".

"המצב בזירה הפוליטית בפולין התבהר. יש לנו עסק עם פולנים נורמלים שלצערי הרב הם במיעוט שצריכים להתמודד עם חזית של קואליציית חנוכה גדולה", הוסיף.

הפעולה של בראון בשבוע שעבר גרמה לזעזוע בקרב חברי הפרלמנט ואורחים שהיו במקום. ראש הממשלה המיועד דונלד טוסק גינה את המעשה ואמר כי "זה לא מקובל. זה לא יכול לקרות שוב. זו חרפה".

חבר הפרלמנט פיוטר גילינסקי ממפלגת "חוק וצדק" הוסיף כי "זה נוגד את הערכים הבסיסיים. אנחנו לא מסכימים לזה. זו לא רק התקפה דתית, אלא גם בין אישית. היו שם גם ילדים קטנים. אנחנו חוצים גבולות חדשים בפוליטיקה".