חדירת המחבלים ב-7 באוקטובר
חדירת המחבלים ב-7 באוקטוברצילום: Yousef Mohammed

ועדת המשנה לבחינת העמדתם לדין של מחבלי החמאס שלקחו חלק במתקפה הרצחנית על עוטף עזה בשמחת תורה התכנסה הבוקר (שלישי) לדיון חסוי.

בדיון השתתפו שר המשפטים יריב לוין והיועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה.

ב-ynet פורסם כי במערכת המשפטית סבורים הסיכוי שמיצוי הדין וקיום משפט למחבלי הנוח'בה יהיה לפני תום המלחמה - אפסי.

לדברי גורמים משפטיים יש מספר סיבות לכך שאין אפשרות בעת הזאת להתחיל לשפוט את המחבלים והמרכזית בהם היא עצם העובדה שחטופים רבים עדיין מוחזקים בשבי חמאס.

לצד זאת, יש צורך במהלכי חקיקה שיאפשרו קיום בית דין מיוחד לשפיטת מחבלי הנוח'בה, וגם הם עתידים לקחת זמן. בצד המדיני קיים חשש שברגע שירחף עונש מוות מעל ראשיהם של הרוצחים יפנו הפלסטינים לבית המשפט בהאג ויטענו שיש לשפוט גם מי ש"ביצעו פשעי מלחמה כלפי אזרחי עזה".

בסופו של דבר את ההחלטה לגבי האופן בו יישפטו המחבלים שביצעו את הטבח יקבל ראש הממשלה בהתייעצות עם שר המשפטים ובקבינט.

לפני חודש פרסמו היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה ופרקליט המדינה עמית איסמן את עמדתם בנושא. "מאז 7 באוקטובר מתבצעת פעילות אינטנסיבית בשדה המשפטי. הפעילות מתבצעת מתוך ראייה כוללת של מתקפת הטרור הנפשעת, על כל היבטיה, הלאומיים והבינלאומיים. הדבר נעשה במטרה לחקור ולקיים הליכים משפטיים נגד מי שביצעו את מעשי הזוועה הללו, תכננו אותם והיו מעורבים בהם, יהא מקום מושבם אשר יהא".

"מדינת ישראל תפעל להביא לדין מחבלים שנתפסו או ייתפסו, ותדרוש עונשים שיהלמו את חומרת הזוועות שבוצעו. מדובר באירוע חריג וחסר תקדים בהיקפו, ועל מערכת אכיפת החוק להתמודד עם אתגרי החקירה המורכבת של מעשי הטרור הנפשעים, כמו גם עם סוגיות משפטיות מורכבות שעולות ממעשים אלה", הוסיפו.