פועל לשבירת המונופול של השידור הציבורי. שר התקשורת ד"ר שלמה קרעי
פועל לשבירת המונופול של השידור הציבורי. שר התקשורת ד"ר שלמה קרעיצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר התקשורת שלמה קרעי שיגר היום (רביעי) מכתב לחברי מועצת תאגיד השידור הישראלי "כאן", ובו התלונן על שידורי התאגיד בערבית בערוץ 'מכאן' בזמן המלחמה.

"בשבועות האחרונים הגיעו אליי עדויות להתנהלות ערוץ 'מכאן' - ערוץ הטלוויזיה בערבית של התאגיד, המעידות על דיווחים עיתונאים לקויים, השמעת האשמות לא מבוססות בנוגע ללחימת כוחותינו, 'הלבנת' מעשי טרור ועוד. חוששני שהאירועים שאתאר להלן עולים כדי פגיעה מובהקת ומשמעותית ביותר בהתנהלות התאגיד על פי החוק", כתב קרעי.

הוא הוסיף כי "חופש הביטוי אינו חופש השיסוי וההסתה, ואינו חופש השידור של ידיעות עיתונאיות שאינן אמינות, ללא הפעלת שיקול דעת וללא גילוי נאמנות לאמת העובדתית והמשפטית, קל וחומר כשמדובר בערוץ שידור ציבורי".

"לא יעלה על הדעת כי בזמן שאנו פועלים כנגד ערוצים זרים, יהפוך ערוץ ישראלי, הממומן כולו על ידי הציבור הישראלי, לשופר הסתה של אויבי ישראל", טען קרעי והביא דוגמאות לדבריו. "כך למשל טען 'המומחה לענייני בטחון' בערוץ כי 'הפלשתינים פה עוקבים כיצד בתי החולים בעזה מופצצים מהרגע הראשון של המלחמה מצד ישראל. בתי החולים מהווים מטרה ונמנעת הכנסת ציוד רפאי אליהם ויש ירי על אמבולנסים וחוסר בדלק'".

קרעי אף הזהיר מפני השפעתו לרעה של הערוץ על ערביי ישראל. "זיכרונם של אירועי 'שומר החומות' עודנו טרי, ואף ראשי החמאס, עם פרוץ הקרבות, קראו וציפו לאירוע דומה. תהיה זו איוולת להתעלם מקיומו של פוטנציאל ההתקוממות, בליבן של ערי ישראל".

הוא דרש מחברי מועצת התאגיד "לפעול בנוגע להפרת אמונים לכאורה של סמנכ"ל השידורים בערבית יזיד חדיד, למנות בתוך 14 יום, במימון התאגיד מבקר לשידורי התאגיד בערבית שהוא דובר ערבית יוצא צבא, לדווח למועצה ולשר באופן שוטף אודות שידורי "מכאן", להודיע באופן מיידי למועצה ולשר במקרה של הפרה חמורה ולפעול כנגד כל הפרה שתדווח על ידי המבקר".

בתאגיד השידור הגיבו בזעם למכתבו של השר. "אנו דוחים בתוקף את הטענות משוללות היסוד של השר, ששוב, גם תוך כדי מלחמה, מנסה להלך אימים על תאגיד השידור ולפגוע בעצמאותו".

"צר לנו שהשר משחית את זמנו דווקא בימים אלה, שבהם עיתונאי התאגיד מסקרים את הלחימה ללא הפסקה לעיתים תוך סיכון חייהם, ובוחר להשחיר את עבודתם המקצועית, תוך חיפוש נוקדני ברצף השידורים והתבססות על חצאי משפטים והוצאת דברים מהקשרם המדויק", לשון תגובת התאגיד.