אבי דיכטר
אבי דיכטרצילום: Yonatan Sindel/Flash90

שר החקלאות דיכטר קיים שיחה עם כתבים ואישר כי ישנם דיונים על כניסת עובדים פלסטינים לחקלאות משטחי יהודה ושומרון.

עוד ציין השר כי תוכניות המשרד יתרכזו בעידוד הייצור הישראלי והעדפתו על פני ייבוא תוצרת חקלאית מחו"ל.

דיכטר התייחס תחילה לתוכניות המדינה לעודד אזרחים לבוא לעבוד בסקטור החקלאי, ואמר: "לפי הנתונים שבידינו נרשמו 30 אלף איש לתוכנית עובדים לחקלאות, המעניקה 20 אלף ש"ח לכל עובד שמתחיל לעבוד עוד לפני המשכורת, ובחלק מהמקומות 12 אלף ש"ח. לצערי בסוף התייצבו לעבודה רק 200 איש".

עוד התייחס גם למחסור האחרון במשק החלב, אשר נענה ע"י שר האוצר סמוטריץ' בדמות פתיחת החלב לייבוא בתהליך שהוגבל לשלושה חודשים, ואמר: "היה ייבוא מוגבל לשלושה חודשים, אבל לבסוף משק החלב הישראלי עמד במשימה והצליח לייצר את הכמויות הנדרשות. הייבוא של החלב היה זניח. אני אומר שוב, לא יהיו מדפים ריקים מביצים או בכלל. המשמעות שיש למדף ריק בסופר בעיני הציבור היא יותר מסתם החסר הנוכחי במוצר זה או אחר, אלא זו השפעה עצומה. איפה שיתברר לנו שהייצור לא מצליח לעמוד בביקוש, נפתח לייבוא".

השר הוסיף בנושא הייבוא החקלאי מחו"ל: "תקנות הגנת הצומח פתחו מדינות נוספות ומוצרים נוספים לייבוא, והנגישו את המוצרים הללו בצורה ידידותית. היום מי שרוצה לייבא יש יכולת ייבוא הרבה יותר גדולה מפעם. משרד החקלאות משפיע על כך שיהיה אפשר יותר לייבא ויותר לייצר".

לסיום, במענה לשאלת ערוץ 7, 'איזה פתרון משרד החקלאות נותן לאוכלוסיות רחבות שרואות מדפים מלאים במוצרים חקלאיים, אבל בגלל המחיר מעדיפים חטיפים על פני פירות וירקות', השיב השר: "הסוגייה הזו כואבת כי היא נכונה. אנחנו רואים שהקונה הישראלי עושה את חשבון הנפש שלו בשאלה מה הוא רוצה לקנות. אני כן יכול להגיד שאני שומע על חקלאים שמוכרים תפוח בשלושה שקלים לקילו, ובסופרים מוכרים ב-12 ש"ח ואף יותר. פערי התיווך - בהחלט סוגיה מעסיקה מאוד ונצטרך לתת על כך את הדעת".