הריאיון עם רס"ן במיל' דוידי והתגובה של גדעון לויחדשות 13

רס"ן במיל. דוידי, מפקד מכלול בחטיבת המילואים של הצנחנים הפועלת בחאן יונס, סיכם את הלחימה עד כה בשיחה עם חדשות 13 וקומם עליו את העיתונאי גדעון לוי.

"ב-7.10 יצאנו לכפר עזה שם היינו במשך שלושה וחצי ימים. הרגנו שם מחבלים, הצלחנו לחלץ 15 משפחות, ואין דבר יותר מלא משמעות מלהתגייס ולהגן על האחים שלך. מכפר עזה המשכנו את הלחימה לחאן יונס והתחושה היא שנלחמים על הבית. הלחימה מאתגרת ומורכבת, אנחנו היום כבר 84 ימים מחוץ לבית, אבל הרוח היא רוח גדולה", סיפר דוידי.

הוא ציין כי הקצב הנוכחי של הלחימה נכון יותר לדרום הרצועה וייתכן שהוא שונה מהותית מהפעילות שהיתה באזור צפון עזה. "למלחמה יש פנים שונות והיא שונה מהדרום לצפון. המטרות, היעדים, הקצב ודרכי הפעולה שונים לגמרי. כל מה שאנחנו מבקשים - קיבלנו. הפעלנו והכוונו יותר מ-100 תקיפות ואש ופגענו במחבלים. לפני שאנחנו נכנסים לבית, לדוגמה, אנחנו יורים עם הטנק ומפעילים את ה-D9 ורק אז נכנסים וגם אם זה לוקח יותר זמן - זה נכון יותר".

עוד תיאר כי הלוחמים מצאו עדויות שונות להימצאות חטופים באזור והדגיש כי הפעילות הצבאית נעשית ברגישות מיוחדת. "אנחנו כאן בגלל החטופים וכדי להשיב את הביטחון. ליבנו עם משפחות החטופים והדבר האחרון שנרצה לעשות הוא לפגוע בחטוף. כשיש רק רמז לחטוף במרחב אנחנו מתנהלים בשיא הזהירות. מצאנו תעודות זהות של אנשים מקיבוץ נירים, מצאנו 'בימבה' של ילדה מקיבוץ אחר והשבוע גם איתרנו 'האמר'. זה מקפיץ לנו את הלב ומעלה תקווה שנצליח למצוא אותם".

גדעון לוי הגיב לדברים: "אנחנו שוכחים שבסוף האנשים האלה הורגים מאות אנשים ביום. היתה יממה אחת שהרגו 160 תינוקות. צריך לפחות לדבר על זה להגיד את זה. חדוות המלחמה וההרג הזו, בסוף מה שקורה לא נראה פה".

חלק מחברי הפאנל באולפן זעמו על דבריו של לוי. העיתונאי ברוך קרא הגיב: "לדעתי האישית חצית את כל הגבולות. להגיד שחיילי צבא ההגנה לישראל פועלים בחדוות הרג? הם מגינים על מדינת ישראל מפני איום קיומי אחרי שרצחו לנו יותר מאלף וחטפו 250. תפסיק לעשות מניפולציות. אנחנו נלחמים בשטח אזרחי עם מחבלים רוצחים שנכנסים לתוך בתי אזרחים ואנחנו לא יכולים לבוא ולהגיד שבגלל זה אנחנו נכנעים".