יאיר נתניהו
יאיר נתניהוצילום: Avshalom Sassoni/Flash90

יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, עורר הערב (רביעי) סערה בעקבות דברים שכתב בחשבון הטלגרם שלו.

נתניהו הבן הגיב לפסיקת בג"ץ הנבצרות ופרסם בטלגרם שלו הודעה: "אנחנו בהפיכה קיצונית. חייבים להבין את זה!"

בנוסף פרסם סקר אם שאלה: "איזה גוף משפטי מסואב מפתיע אתכם יותר כאשר הוא מוציא עוד החלטה אוטומטית נגד הדמוקרטיה של העם היהודי?"

לגולשים ניתנו שתי אפשרויות: "בית הדין הבין לאומי בהאג" או "בית המשפט העליון של מדינת ישראל".

ברשת תקפו את נתניהו הבן. העיתונאית ברוריה אבידן בריר כתבה: "אם היינו תמימים והאמנו שכאשר יאיר נתניהו יחזור מגלות ארה"ב הוא יתמתן, אז טעינו. ההקבלה שהוא עורך בין בית הדין בהאג והעליון בירושלים מוכיחה כי אין יאיר חדש תחת השמש הירושלמית".

מוקדם יותר הערב בג"ץ קבע בדעת רוב של 6 מתוך 11 שופטים כי יש להורות על דחיית חוק הנבצרות כך שייכנס לתוקף במועד תחילת כהונת הכנסת ה-26.

מרבית השופטים קבעו כי מדובר בחוק "פרסונלי מובהק" והוסיפו כי חקיקת התיקון נועדה לשרת קידום האינטרסים האישיים של ראש הממשלה והסרת כבלי המגבלות המשפטיות שחלו עליו, בשים לב להליך הפלילי המתנהל נגדו.

ממלא מקום הנשיא עוזי פוגלמן כתב כי התיקון נעשה על מנת לשרת תכלית פרסונלית ברורה ומובהקת - לשחרר את ראש הממשלה ממגבלות שהוטלו עליו בהסדר ניגוד העניינים ולמנוע דיון בבית המשפט בשאלת נבצרותו. "כוחה הרם ביותר של הכנסת בכובעה כרשות מכוננת - לכונן את הסדרי החוקה הישראלית, גויס לצורך קידום עניינו האישי של ראש הממשלה".

הנשיאה (בדימוס) אסתר חיות אמרה: תחולתו המיידית של התיקון, האופן שבו הוצג בידי יוזמיו ותומכיו, עיתוי הגשת הצעת התיקון, קצב השלמת חקיקתו וכן תוצאותיו הנורמטיביות - מלמדים בהצטברותם כי עניינו האישי של ראש הממשלה המכהן לא היה רק המניע לחקיקת התיקון, אלא גם ההצדקה הדומיננטית לחקיקתו במועד שבו הוא נחקק.