צבי הנדל
צבי הנדלצילום: ערוץ 7

עם חבר הכנסת לשעבר צבי הנדל שבעברו היה ראש המועצה האזורית חוף עזה שוחחנו על המחלוקת סביב אפשרות השיבה להתיישבות ברצועת עזה של אחרי המלחמה.

"בטוח שזה מה שיהיה, אבל לא בטוח שזה יהיה בסבב הזה כי יש לנו מנהיגות קצת פחדנית", אומר הנדל בהתייחס לאפשרות החזרתה של ההתיישבות לרצועת עזה. לדבריו "אין פתרון אחר לרצועת עזה. מי שחולם על פתרון אחר שום דבר לא מעשי".

"אי אפשר לחבר את עזה ליהודה ושומרון במנהרה או בגשר, מדובר גם באוכלוסיות שונות שלא אוהבות זו את זו, מצרים לא רוצים אותם וחוסר הרצון שלהם את העזתים חזק כל כך שאני לא מאמין שיצליחו לשכנע אותם כל כך מהר. הפתרון הוא שזה יהיה בידיים של ישראל שצריכה להיות שם וככל שנעשה את זה מוקדם יותר זה יהיה טוב יותר", אומר הנדל.

בדבריו הוא מדגיש כי רצועת עזה אינה בעיה של גוש קטיף אלא של מדינת ישראל כולה, ובהקשר זה הוא מזכיר את ההצעה העולה בימים אלה בדבר הגירה מרצון שלטעמו היא הצעה שיש ליישם אותה. חבל עזה הוא מקום קטן, אומר הנדל, וככזו לא ניתן יהיה להמשיך ולהחזיק בה אוכלוסיה רבה וצפופה כל כך.

"ברור שצריכה להיות שליטה ביטחונית שלנו ואין שליטה ביטחונית ללא אזרחים. כל השאר הבל הבלים. צה"ל שומר על אזרחים ישראלים ואי אפשר לתת לצה"ל לשמור על חבל ארץ ללא אלמנט אזרחי. הם אומרים שהמציאות תהיה כמו ביהודה ושומרון ששם הצבא נכנס ויוצא מהערים, אבל שם יש ברוך ה' התיישבות ענפה. חבל עזה חייב להיות בידי ישראל וטוב שיבינו את זה עכשיו ואם לא יבינו את זה עכשיו יבינו את זה אחר כך".

"להערכתי לא יבינו עכשיו", אומר הנדל שוב ואנחנו שואלים מה עוד צריך לקרות אחרי השבעה באוקטובר כדי שדברים יובנו טוב יותר. "עוד פעם דבר כזה", הוא משיב ומציין כי גם אנשי הימין שמדברים על הפתרון שעליו הוא מדבר אומרים זאת במגומגם, אך הוא בטוח ש"בסוף גם הם יגיעו לזה פשוט כי אין ברירה. לכן אני בטוח כל כך. אין פתרון אחר".

אנחנו מבקשים את התייחסותו של הנדל לדבריו של גלעד שרון ולפיהם לא ניתן יהיה להחזיק התיישבות יהודית בין שני מיליון עזתים, דברים שיתכן והם רלוונטיים גם למיליון אחד של עזתים במידה ואכן תהיה הגירה מרצון. הנדל נאנח ותוהה למה הוא בכלל צריך להתייחס לדבריו של שרון. "זה שטויות במיץ עגבניות. הוא מומחה למה? הוא היה פעם אחראי על איזה חבל ארץ? הוא שמר עליו? הוא בחור טוב שחבל לי שהוא נפל בבור הזה שהוא נאלץ ליפול בו בגלל אבא".

הנדל לא מתנבא באשר לתקופה שתחלוף עד לאותה מכה שתעיר את העם שוב ותגרום לו להפנים את חובת השליטה הישראלית בעזה, אך הוא מזכיר שלעיתים דברים קורים מהר וראיה לכך ניתן לראות בעצם העובדה שרק לפני ארבעה חודשים איש לא היה מעז להעלות על דל שפתיו רעיונות של שליטה ישראלית ועידוד הגירה, וכעת מדברים על כך רבים. לטעמו האירוע שיפקח עיניים לא חייב להיות טראגי בהיקפים הללו אך הוא יהיה "מקרה או סיטואציה מסוימת שיעירו את כולם".

"בפעם הבא זה יהיה. הלוואי וזה יהיה בפעם הזו. אני מוכן להתבדות", אומר הנדל ובהתייחס לכוחה של המנהיגות לחולל מהלך שכזה הוא מוסיף: "ביבי הוא איש מאוד מוכשר אבל הוא לא אדם לדברים כאלה. בדקתי ומצאתי שאין סיכוי שבן גביר יהפוך בשבועות הקרובים לראש ממשלה...". ולטעמו השינוי לא חייב לבוא דרך דמותו של ראש הממשלה. דברים יכולים להשתנות בעקבות השינוי בדעת הקהל כפי שכבר קורה ביחסה של החברה הישראלית למחבלים "לכן אני אומר שזה יקרה, גם אם לא בדיוק כמו השבעה באוקטובר, אבל זה יקרה ויקרה די מהר".