סא"ל רועי מרדכי
סא"ל רועי מרדכיצילום: דובר צה"ל

סגן אלוף רועי יוחאי יוסף מרדכי שנפל בקרב ברצועת עזה בשבת, שרד כשהיה בן 16 את הפיגוע האכזרי בישיבת מרכז הרב בירושלים בשנת 2008.

אלחנן פרומן, חברו לישיבה, סיפר ל-Ynet כי חברו הטוב לא נפצע בפיגוע אך תודעתית סחב את הפיגוע הקטלני בצורה שהשפיעה על ההחלטות שקיבל בחייו.

"רועי היה בישיבה כשהמחבל נכנס. הגיע מישהו ואמר שיש מחבל", סיפר. "רועי רץ לשומר של הבניין הסמוך ואמר לו שיש מחבל ושירוץ לשם והשומר קצת חשש. הוא ביקש לקחת לו את הנשק אך השומר סירב, הוא הלך משם להסתתר איפשהו. הוא היה בן 16 אבל הייתה לו תושייה ואומץ. הוא דאג לזה שאנשים יסתתרו".

"נרצחו שלושה חבר'ה מהתיכון שלנו וזה היה ללא ספק טריגר שהנחה אותו. תמיד כשהוא סיים מסלול עם החיילים, הוא היה מציין שזה לזכר החברים שלו שנרצחו והוא הקפיד להגיע כל שנה לבית של אחת המשפחות לעלייה לקבר". 

"אם הוא לא הצליח להגיע, הוא היה שולח תמונה עם סיום מסלול לזכרם. הפיגוע היה חלק משמעותי מהפעילות שלו".

אביו של רועי יוסף מרדכי, אלי, ספד לו בהלוויתו והתייחס לפיגוע: "התקשרת 'אבא יש פיגוע אל תדאג', פתחנו חדשות עוד לא ידעו שום דבר. הייתי בטוח שהשם עמך, ברכת אותך לא שתשמור על עצמך אלא שהשם ישמור אותך מכל רע".

יוסף מרדכי הותיר אחריו את אשתו נטע ואת בתו התינוקת אורי בת השלושה חודשים. הוא חתנו של אלוף במיל' יואב (פולי) מרדכי, ששימש כמתאם פעולות הממשלה בשטחים, ראש המנהל האזרחי ודובר צה"ל.