השר משה ארבל
השר משה ארבלצילום: ערוץ 7

שר הפנים משה ארבל, פנה ליועץ המשפטי למערכת הביטחון, עו"ד איתי אופיר, בעקבות הרס הבתים הבוקר בגוש עציון שחלקם שייכים לחיילים משרתי מילואים.

ארבל כתב, "הבוקר פינה והרס המנהל האזרחי בסיוע פיקוד מרכז וכוחות המשטרה עשרה מבנים ביישוב פני קדם, בטענה שאלו נבנו שלא כדין. בין הבתים שנהרסו, לפי הפרסומים, שני בתים של חיילי מילואים המשרתים בימים אלו את עם ישראל ואת אזרחי ישראל כולם במערכה הכבדה בה אנו מצויים".

ארבל הזכיר כי "בתחילת המלחמה, החליטה הרשות לאכיפה במקרקעין במשרד האוצר, האמונה על נושא המאבק בבנייה הבלתי חוקית, בהסכמת המשנה ליועצת המשפטית לממשלה, שלא להוציא צווים חדשים, לא להטיל קנסות חדשים ולא לנקוט בהליכי אכיפה בתקופת המלחמה גם לגבי מבנים לא חוקיים שההליכים בעניינם מתנהלים זמן רב". 

לדבריו, "ההחלטה נבעה הן בשל גיוס מאות אלפי חיילי מילואים שאין ביכולתם לנהל בימים אלו מאבק משפטי או להסדיר את עניינם מול הרשות, והן בשל צרכי הרשות אשר רבים מעובדיה גויסו ותיעדוף המשימות אינו מצדיק בשעה זו התמקדות בנקיטת הליכים דרקוניים נגד אזרחים בשל אי עמידה בהוראות חוקי התכנון והבנייה".

במכתב טען השר ארבל כי "רבים מתושבי פני קדם והתיישבויות אחרות ביהודה ושומרון מגויסים בימים אלו למלחמה כבדת ימים ודמים בה פתח ארגון הטרור הרצחני חמאס בשבעה באוקטובר. לא ייתכן שחיילים אלו, בני משפחותיהם או שכניהם שגם להם קרובי משפחה במילואים, בין החטופים, הנרצחים או המפונים, יעסקו כעת בביורוקרטיה ובהסדרה או ידאגו שמא בתיהם ייהרסו".

לסיכום כתב השר "אני מבקש שכפי שנעשה ביתר חלקי מדינת ישראל כך גם ביהודה ושומרון, האכיפה במקרקעין תוקפא עד לתום המלחמה. זהו הפתרון הצודק והראוי ביותר לתקופה זו, גם מבחינה משפטית, ואין סיבה מדוע לא יאומץ גם על-ידי מערכת הביטחון".