המועמדים הרפובליקנים לנשיאות ארה"ב, רון דה-סנטיס וניקי היילי, קיימו הלילה (חמישי) עימות אחרון במדינת איווה לפני הפריימריז במדינה.

השניים דנו במגוון נושאים, בהם מסים, הגירה ומדיניות חוץ במהלך העימות ששודר ברשת CNN.

נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ החרים את העימות הזה, כפי שעשה בכל העימותים שהתקיימו עד כה.

בין היתר מתחה היילי ביקורת על דה-סנטיס על כך שלטענתה הוא לא התמודד כראוי עם מצעדים של ניאו-נאצים ועם תקריות של אנטישמיות בפלורידה.

היא תקפה את דה-סנטיס על כך שהביא איתו לקמפיין את המחוקק הרפובליקני תומאס מאסי, שהצביע בבית הנבחרים נגד כמה החלטות פרו-ישראליות.

"רון מתנהג פתאום כאילו אכפת לו מישראל כשהוא הביא לאיווה את הרפובליקני הכי אנטי-ישראלי במדינה, האדם שהלך והצביע בקונגרס נגד זכות הקיום של ישראל, האדם שהצביע נגד הצעת ההחלטה שיצאה נגד האנטישמיות בקמפוסים", אמרה היילי. דה-סנטיס אמר בתגובה כי הביקורת של היילי היא "זבל זול", כלשונו.

בנושא הלחימה בעזה, דה-סנטיס קרא לסעודיה ולמצרים לקלוט חלק מהעזתים שנמלטו מהרצועה, וציין כי לא ימנע מישראל לעודד הגירת פלסטינים מעזה.

דה-סנטיס אמר שהוא לא יתמוך בפתרון שתי המדינות ומתח ביקורת על היילי על כך שאמרה, במהלך השימוע שנעשה לה בסנאט ב-2017 לפני מינויה כשגרירה באו"ם, שהיא תומכת בפתרון שתי המדינות.

היילי אמרה בתגובה שבמהלך כהונתה באו"ם "נלחמתי כל יום למען ישראל, ואם היית מקשיב למה שאמרתי באו"ם, פתרון שתי המדינות לא אפשרי כי ישראל תמיד הייתה מגיעה לשולחן המשא ומתן והפלסטינים לא".

לדבריו, "כרגע, עלינו לוודא שלישראל תהיה התמיכה שהיא זקוקה לה. יש לעשות שלושה דברים: לתת לישראל את התמיכה שהיא צריכה, כל מה שהיא רוצה כדי לבצע את העבודה. שתיים, לחסל את חמאס אחת ולתמיד, ושלוש, לעשות כל מה שצריך כדי להחזיר את החטופים הביתה".