ד"ר חנה קטן
ד"ר חנה קטןצילום: ערוץ 7

אני יודעת בבטחון גמור שהגאולה תגיע ברגע קטון ובמהירות הבזק. צריך רק להאמין בכך. בעצם, למדתי זאת מהנסיון שלי במילדות.

כשריבנו של עולם רוצה, הצירים קצרים והלידה מגיעה בחטף. ומעשה שהיה כך היה. גיסתי מהרובע המוסלמי, התארחה אצלנו בשבת, והנה, בשעות הקטנות של הלילה, כמה דקות לאחר שסיימתי את הנקת בננו התינוק , נשמעו נקישות קלות בדלת, והנה גיסי מבקש שאגיע, כי לגיסתי יש קצת כאבים... הייתי אז בסך הכל סטודנטית לרפואה בתחילת דרכי אך יצאתי אחריו ובדקתי אותה, והנה מתברר שהיא כבר בשלב מתקדם של לידה, אי אפשר היה לטעות בזה! בעלי יצא לחפש רכב כדי להסיע את היולדת לבית החולים, אך בינתיים כבר התחילה להתפתח במיטתם של המארחים לידה ממש... הייתי כאמור רק סטודנטית, והחוויה הבלתי צפויה הזו מאד הלחיצה אותי, אך לאחר זמן לא רב, יצא לאוויר העולם תינוק שמנמן.

טיפלתי בו ובאמו ושלחתי אותם לבית החולים על מנת שיהיו תחת השגחה מתאימה. כשגיסתי הגיעה מחוייכת ורגועה, עם תינוק מטופל, שטוף ורגוע בחיקה, שאלו אותה האחיות אם זה היה מתוכנן מראש, הכל היה נראה יותר מדי טוב...

זה נקרא לידה חטופה.

תשעה חדשים מתכוננים ללידה, חולמים כל פרט ופרט אך מועד וצורת תחילת הלידה נשארים עלומים. מפתח חיה בידי הבורא. המיילדות מספרות לפרעה שהלידות של הנשים היהודיות מהירות מאוד. במה תלוי קצב הלידה?

למעשה מהלך הלידה תלוי בקצב התכווצות הרחם. הרחם הוא שריר חלול שבתוכו גדל העובר, וההתכווצות שלו, כאשר רק בצד אחד יש פתח שהולך ומתרחב, דוחפת למעשה את העובר עם השפיר והשלייה לכיוון הפתח ומחוצה לו לתוך הנרתיק.

יש עוד גורם חשוב והוא העובר. ראש העובר הנדחף החוצה מהרחם, דוחף ביציאתו את דפנות הנרתיק ומרחיב אותן בדרכו ל'תעלת הלידה'. אצל נשים וולדניות מאוד קיימת נטייה לעתים ל'לידות חטופות', ולצידה גם אפשרות ללידות ארוכות מאוד בגלל "התעייפות הרחם", שמקשה על התכווצותו היעילה. לאחר 'לידה חטופה' קיים סיכון להתכווצות לקויה של הרחם, המצריך הזרקה מידית של חומרים מכווצי רחם כדי למנוע דימום חמור. על נשים עם נטייה זו להגיע לחדר הלידה במהירות המרבית.

הסימנים הקלאסיים המבשרים את תחילת הלידה הם: התכווצויות רחמיות תכופות וכואבות, ירידת מי השפיר או דימום נרתיקי. תהליך הלידה עצמו מורכב משלושה חלקים: השלב הראשון - בין תחילת ההתכווצויות לפתיחה שלימה של צוואר הרחם. השלב השני – מפתיחה שלמה של צוואר הרחם ועד ליציאת הראש של העובר; והשלב השלישי - בין יציאת הראש ועד ליציאת השליה. לעיתים הלידה מהירה ביותר, וקיימות נשים שאצלן כל הלידות מהירות ואף חטופות, כמו אצל הנשים היהודיות במצרים. בחדרי הלידה משתמש הצוות הרפואי בעקומה המתארת את התקדמות הלידה ביחס למצופה, כדי לוודא שהלידה מתקדמת כסדרה.

אחת מבנותיי אכן יולדת לידות חטופות. היא מגיעה לפתח חדר הלידה, והתינוק בחוץ. וכך , למרות היותי אמא וגינקולוגית, אני מקבלת בשורה טלפונית מחדר הלידה על לידת הנכד באופן רטרואקטיבי. האמת היא שיש לזה גם יתרון מסוים. לפעמים נח לשבת במושב האחורי, בדיוק כמו סבתא רגילה.

כך יפתיע אותנו משיח צדקנו- רק שיבוא כבר.