אביב כוכבי
אביב כוכביצילום: Gideon Markowicz/Flash90

הרמטכ"ל לשעבר, אביב כוכבי, נשא הבוקר (שני) לראשונה מאז תחילת המלמה נאום בטקס האזכרה השנתי של נופלי הל"ה.

"מדינת ישראל מתמודדת עם מספר רב של אויבים. לא תמו ימי המלחמה הכוללת, לצד מבצעים מוגבלים לסיכול טרור. צה"ל נלחם במספר זירות ועושה זאת באופן איכותי. צה"ל הוא צבא חזק ומתקדם ויהיה לעולם חומת המגן של מדינת ישראל", אמר כוכבי.

הוא ציין כי "לדאבון הלב, ב-7 באוקטובר החומה הזו נפרצה לחלוטין. זה אירוע מזעזע ומטלטל כאחד. הוא מחייב בירור עמוק ותחקירים נוקבים. צריך לבחון אותו בכל הזוויות, בכל התחומים ובראייה רב שנתית כולל התקופה שפיקדתי על צה"ל".

כוכבי הדגיש כי הוא לוקח אחריות על החלטות שהתקבלו בתקופת כהונתו. "אני אחראי לפעולות ולהחלטות שנעשו בצה"ל בתקופתי ואני שואל את עצמי ללא הרף מה יכולנו לעשות אחרת".

הוא דיבר על המחלוקות בעם ואמר: "אנשים בעלי השפעה נוקטים בדרך מפלגת שיוצרת איום ביטחוני וקיומי. לא נכון לדרוש את הפסקת המחלוקות - אך ההתבטאויות הקיצוניות והרעילות חייבות להיפסק. מעל הכול, השאירו את הצבא מחוץ לשיח הזה, תנו לצה"ל לנצח. אל תתנו לאויבים הזדמנות נוספת לפגוע בנו בגלל היעדר האחדות".

"אלו ימים קשים, אך אסור שהם ירסקו את כל מה שבנינו, את ההישגים הרבים, הדמוקרטיה התוססת והערכים שלנו. אין לנו ארץ אחרת ואין לנו לאן ללכת. נמשיך להגן על עצמנו מפני איומים חיצוניים אבל נצטרך להגן על עצמנו לא פחות מאיומים פנימיים", דברי כוכבי.