בינה מלאכותית
בינה מלאכותיתצילום: איסטוק

יו"ר קרן המטבע העולמי, קריסטלינה גאורגייבה, מזהירה מפני הפגיעה שתגרום הבינה המלאכותית לציבור העובדים, שתתבטא באיבוד משרות רבות ברחבי העולם והעמקת אי השוויון הכלכלי.

בפוסט שפרסמה קראה גאורגייבה לממשלות בעולם להקים רשתות ביטחון סוציאליות ולהציע תוכניות הסבת מקצוע כדי להתמודד עם השפעת הבינה המלאכותית על שוק התעסוקה העולמי.

"ברוב התרחישים, הבינה המלאכותית ככל הנראה תחמיר את אי השוויון הכולל, מגמה מטרידה שקובעי המדיניות חייבים לטפל בה באופן יזום כדי למנוע מהטכנולוגיה לעורר עוד יותר מתחים חברתיים. ככל שהבינה המלאכותית תמשיך להיות מאומצת על ידי עובדים ועסקים נוספים, זה צפוי לפגוע בכוח העבודה האנושי. לרבות מהמדינות אין תשתית או כוח עבודה מיומן לרתום את היתרונות של הבינה המלאכותית, מה שמעלה את הסיכון שלאורך זמן הטכנולוגיה עלולה להחמיר את אי השוויון בין מדינות. זה חיוני למדינות להקים רשתות ביטחון סוציאליות מקיפות ולהציע תוכניות הסבת מקצוע לעובדים פגיעים. בכך נוכל להפוך את המעבר לבינה מלאכותית לקל יותר, להגן על הפרנסה ולבלום את אי השוויון", כתבה גאורגייבה.

דבריה של יו"ר קרן המטבע הבינלאומית מצטרפים לדו"ח שפרסם בנק גולדמן-זאקס בשנה החולפת, בו נכתב כי "הבינה המלאכותית יכולה להחליף 300 מיליון משרות במשרה מלאה, אך ייתכנו גם משרות חדשות לצד פריחה בפריון".

בימים אלו מתכנסים מנהיגים, ראשי מדינות ואנשי עסקים מובילים לפורום הכלכלי בדאבוס, שם ידונו בהתפתחויות האחרונות בכלכלה העולמית לרבות הסיכונים בשילוב הבינה המלאכותית במקומות העבודה.