בנימין נתניהו וג'ו ביידן
בנימין נתניהו וג'ו ביידןצילום: חיים צח, לע"מ

ממשל ביידן החל לעבוד עם מספר גורמים ישראלים, בהם מנהיגים ואנשי החברה האזרחית, על יישום תוכנית פלסטינית-סעודית "ביום שאחרי נתניהו". כך אמרו שלושה גורמים אמריקנים בכירים לרשת NBC.

לדברי הבכירים האמריקנים, ממשל ביידן מסתכל על "היום שאחרי נתניהו", כדי לנסות להשיג את יעדיו במזרח התיכון. הגורמים אמרו ל-NBC כי נתניהו "לא יהיה שם לנצח".

בדיווח צוין עוד כי, במהלך ביקורו באזור בשבוע שעבר, קיבל מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן התחייבות מיורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן וארבעה מנהיגים ערבים נוספים לסייע בשיקום רצועת עזה לאחר המלחמה.

עוד דווח כי המנהיגים הערבים הסכימו לתמוך בממשלה פלסטינית חדשה ברצועה, ויורש העצר הסעודי אף הציע לנרמל את היחסים עם ישראל כחלק מהסכם שיכלול את שיקום הרצועה. עם זאת, ראש הממשלה בנימין נתניהו סירב לתנאי של בן סלמאן, שהתנה את ההצעה בהקמת מדינה פלסטינית.

בעקבות כך, אמרו הבכירים כי הממשל האמריקני מנסה להניח את הבסיס לעסקה פלסטינית-סעודית עם מנהיגים אחרים בישראל ובחברה האזרחית.

כחלק מכך, בניסיון לעקוף את נתניהו, בלינקן נפגש בנפרד גם עם חברי קבינט המלחמה ועם מנהיגים ישראלים נוספים, כולל ראש האופוזיציה יאיר לפיד.

בנוסף, נמסר כי בלינקן החל בכוונה את המסע בשבוע שעבר למזרח התיכון בביקור במדינות ערב - ולא בישראל. זאת, כדי להביא לנתניהו הצעה ערבית מאוחדת ליום שאחרי המלחמה.