בראיון לערוץ 7 מתייחס המזרחן ד"ר מוטי קידר לאופן בו רואה העולם הערבי את השיח פנימי אודות המחיר שעל ישראל לשלם תמורת השבת החטופים משבי חמאס.

"המניפולציות של החמאס זניחות. הבעיה הגדולה יותר היא המניפולציות שאנחנו עושים על עצמנו", אומר קידר המדגיש כי ליבו עם משפחות החטופים אך "כל ה"הו-הא" התקשורתי וברחובות של מטה משפחות החטופים מעלה את המחיר וגורם לחמאס להרגיש שהם מצליחים לפורר את החברה הישראלית, להכניס בקיעים בחומה הישראלית הבצורה ובביחד שהיה בהתחלה. הם מצליחים לפרק את החברה הישראלית בדיוק על פי קווי המתאר שהיו לפני השבעה באוקטובר".

לדברי ד"ר קידר האויב רואה את הדמויות המובילות את מחאת החטופים כאותן דמויות שהובילו את מחאות בלפו ואת מחאות קפלן. "הם מבינים שיש כאן עניין פוליטי, במיוחד שכאייזנקוט אומר שצריך להפסיק את המלחמה עכשיו כאילו שחמאס יוותרו על החטופים תמורת מה? הרי החטופים עבורם הם סוג של ביטוח חיים, ואם הם משחררים את כל החטופים זה רק תמורת השארתם כשלטון עם כוח צבאי או אם אנחנו נעמוד על כך, בתמורה להגליית ראשי החמאס. לצערי הרב יש בישראל בפוליטיקה, בציבוריות ובמשפחות החטופים בחלקם מי שבפעילות שלהם מעלים את המחיר ומנפחים את בלוטות הג'יהאד ולא מבינים שהם פוגעים בחטופים".

קידר מיצר על כך שהתנהלות זו מחליפה התנהלות תקיפה של אגרוף ברזל מאוחד מצידה של ישראל, כזה שיבהיר לחמאס שאין לו ברירה אלא לשחרר את החטופים או למות. "סינוו'אר לא רוצה למות וההוכחה לכך היא שהוא הקיף את עצמו בחטופים כדי לא למות".

לדבריו פעילות אותו חלק ממשפחות החטופים אכן מגיעה מהמקום העמוק והנכון ביותר, אך היא מתפרשת בצד השני כלחץ שאם רק יוגבר הדבר יביא לנפילת נתניהו ויעלה במקומו ראש ממשלה כדוגמת לפיד ויהיה להם הרבה יותר קל לסחוט אותו ולהביא להקמת מדינת חמאס ובכך עלה בידי החמאס להגיע לכל שאיפותיו, גם רצח, עריפת ראשים וחטיפה וגם לקבל מדינת חמאס.

לכל התופעות הללו מוצא קידר שיקוף בתקשורת הערבית והוא מספר על קריאות השמחה שם לנוכח ההפגנות בישראל. חיזבאללה הציג את ההפגנות כשברקע קורי עכביש המזכירים את נאום קורי העכביש של נסראללה. התדמית של ישראל, אומר קידר, היא של מדינה חלשה וסחיטה, כזו שאינה מוכנה להקריב קרבנות ולסבול, ותדמית זו מעלה את מחיר החטופים וממלאה את בלוטות הג'יהאד אצל הטרוריסטים.

לטעמו של קידר הצעד הנכון היה הפגנה הקוראת לניצחון על חמאס וריסוקו על מנת להשיב את החטופים ולהציב בפני מנהיגי הארגון את הברירה בין מוות להשבתם. "הם ישחררו כדי שלא למות. אם הם היו רוצים למות הם היו לוקחים קלצ'ניקוב ונלחמים נגד צה"ל, אבל הם מתחבאים במנהרות ומקיפים את עצמם בחטופים כדי לשרוד".

השיח מול חמאס חייב להיות מתוך עמדה של כוח ושליטה, שיח מאיים ונחוש, קובע קידר ובהתייחס לזירות האחרות הוא אומר כי לאחר מעל מאה ימי מלחמה חיזבאללה לא נכנס למערכה משום שהם לא רוצים בכך ולא משום שהם לא יכולים בכך.

"חמאס התחילו מלחמה לבד ומצד חיזבאללה ואיראן חמאס יכול ללכת לעזאזל כי חמאס פירקו את החזית הערבית המאוחדת שאמורה הייתה להתחיל מלחמה טוטאלית נגד ישראל מכל הכיוונים ביחד. חמאס קיוו שחיזבאללה ואיראן יעזרו להם, אבל זה לא קרה כי הם קלקלו את התכנית האיראנית הגדולה. עם זאת, אסור להיכנס לשאננות. בכל רגע נתון הם יכולים להתחיל מלחמה. להערכתי הם לא יתחילו כל עוד אין לאיראנים נשק גרעיני ולזה הם מחכים, אבל הפתעות תמיד יכולות לקרות ולכן צריך להיות בהיכון גם ביחידות ההאזנה, ביחידות הצפית והמודיעין לכל סוגיו מיניו ואופניו כדי לראות אם מכינים מלחמה מולנו".