ראש המוסד דדי ברנע
ראש המוסד דדי ברנעצילום: יוסי זליגר/TPS

ישראל הציעה כי במסגרת הסכם כולל להפסקת אש בעזה, הנהגת חמאס תעזוב את הרצועה. כך דווח הלילה (שלישי) ברשת CNN, שציטטה שני גורמים המעורים בפרטים.

לפי הדיווח, ההצעה הישראלית נמסרה פעמיים: הפעם הראשונה הייתה על ידי ראש המוסד דדי ברנע בפגישתו עם ראש ה-CIA ביל ברנס וראש ממשלת קטאר בורשה בדצמבר. הפעם השנייה הייתה על ידי מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן בפגישתו עם ראש ממשלת קטאר בדוחא בתחילת החודש.

עוד נאמר בדיווח כי ראש ממשלת קטאר אמר לבלינקן כי ההצעה הישראלית "לא תתקבל לעולם" על ידי חמאס, בעיקר בשל חוסר האמון של הארגון כי ישראל תחדל מפעולותיה נגדו בעזה גם לאחר יציאתה של הנהגתו מהרצועה.

בתוך כך, אתמול בערב דווח באתר "וואלה" כי ישראל העבירה לאחרונה הצעה חדשה לשחרור כלל החטופים בתמורה לחודשיים הפוגה בלחימה.

על פי ההצעה, בשלב הראשון ישוחררו הנשים החטופות, חטופים מעל גיל 60 וחטופים פצועים או במצב בריאותי קשה. בהמשך ישוחררו גם גברים מתחת לגיל 60, חיילות, חיילים וכן חברי כיתות הכוננות. בשלב האחרון של העסקה המוצעת על ידי ישראל ישוחררו גם גופות.

בכיר ישראלי אמר כי לצורך השלמת כלל השלבים תוצע הפוגה בלחימה של כחודשיים. בנוגע לשחרור מחבלים, ההצעה הישראלית היא שישראל וחמאס יסכמו מראש על מפתח של כמה מחבלים ישוחררו עבר כל אחד מהחטופים בכל אחת מהקטגוריות.

בכירים ישראלים אמרו כי ישראל ממתינה לתשובה מהחמאס ואמרו כי ישנה נכונות לשחרר מספר רב של מחבלים אם חמאס יסכים להצעה.