ברל'ה קרומבי
ברל'ה קרומביצילום: ערוץ 7

1. זוכרים איך פרצה אלינו בסערה לפני שנתיים דמותו של זלנסקי? עם החולצה הירוקה, הצבאית למחצה, הרוח האוקראינית ושידורי הזום לכל רחבי העולם?

תחשבו איזה פער אדיר נוצר באולפנים בין אותה רוח ל זלנסקי, שזכה כאן לכל הסופרלטיבים השימושיים, לבין היחס להנהגה הישראלית הנוכחית. כמה טורים ושידורים חיים הוקדשו כאן לדמותו של "המנהיג האוקראיני" שעמד מול העולם, כן גם מול האמריקאים לפעמים, נלחם למען עמו ולא הפסיד את המלחמה. באותם ימים היה ברור בכל אולפן בישראל שזלנסקי ינצח. למה? כי יש לו רוח גדולה.

אבל כל זה כמובן טוב לאוקראינה. להם אפשר לתת קרדיט על ניהול המלחמה. לזלנסקי מותר להחמיא ולפרגן כשהוא עומד מול המעצמה הגדולה בעולם. כשזה קורה באוקראינה זה רומנטי ומלא הילה. אבל אותה רומנטיזציה של מאבק הירואי ודיבורים על "להיות בצד הנכון של ההיסטוריה" נגמרו משום מה כשישראל יוצאת למלחמת אין ברירה מוסרית, כדי להגן על גבולותיה. פתאום כאן אין רוח גדולה, אין אמונה בצדקת הדרך, אלא דכדוך וייאוש.

2. מבין כל האמירות המייאשות באולפנים וחמורה מכל היא אותה המחשבה שמתחילה להיאמר בקול שאולי לא נוכל לה למלחמה הזו. אולי אין סיכוי לנצח את חמאס ולנצח נחיה לצידו.

השבוע אמרה את הדברים מוריה אסרף-וולברג, הכתבת המדינית של ערוץ 13. מול ים הנהי של אנשי האולפנים על כך שמציגים אותם באור לא פטריוטי, היא הציגה להם מראה והבהירה להם כי מי שהפך אותם ללא פטריוטים הם רק הם בעצמם. כי אי אפשר לשבת כל היום ולדבר נגד המלחמה, נגד ניצחון, נגד רוח הלחימה עד הסוף, ולצפות לקבל מדליית פטריוט בסיום השידור. בעידן הרשתות החברתיות מי שזורע דה-מורליזציה צריך לשאת באחריות.

3. הקמפיין העכשווי של השמאל שבו מושקעים סכומי עתק הוא קמפיין "בחירות עכשיו". זו בעצם תחפושת חדשה לכל גלגלולי קמפיין השמאל להדחת ממשלת הימין. פעם הם הפגינו בבלפור נגד החיסונים והקורונה, פעם הפגינו נגד הרפורמה וכעת מפגינים בעד הקדמת הבחירות. אותה גברת בשינוי אדרת.

מה שמעניין זו האסטרטגיה. אם בתחילת הדרך בימי בלפור והרפורמה המחאות היו אלימות, כולל קריאות לסרבנות ומרי אזרחי, הפעם האסטרטגיה שונה לחלוטין. חמ"ל "אלים לנשק" וארגוני "כח קפלן" למיניהם הקימו הפעם שלל זרועות מחופשות, בחלקיהם אפילו העמידו אנשי ימין מההתיישבות. הכסף זורם דרך עמותות פקטיביות של מי שאתמול קראו לפרק את הצבא ולרדת מהארץ, אבל הפנים הם מתנחלים תמימים שרק רוצים תיקון בשנת 2024 וריפוי הפצע בעם. אלה באמת אנשים תמימים, חלקם כלל לא מבינים איך זכו בכל הטוב הזה ובתקציבי העתק ולמה דווקא הם נבחרו למשימה החשובה. מבחינתם המשימה היא ריפוי, מבחינת הפטרונים שלהם העפת שלטון הימין.

הכותב הוא יועץ אסטרטגי ואיש תקשורת