יהורם גאון ויאיר גולן
יהורם גאון ויאיר גולןצילומים: יוסי זמיר והדס פרוש, פלאש 90

חתן פרס ישראל הזמר יהורם גאון פרסם פוסט בפייסבוק בו תקף את סגן הרמטכ"ל לשעבר, יאיר גולן, לאחר שטען כי "צה"ל צריך לחנך את בני הציונות הדתית".

"יאיר גולן, שהיה סגן הרמטכ"ל, אמר שצה"ל צריך לחנך את ה'ציונות הדתית מחדש'. הביטוי הזה 'חינוך מחדש' הוא ביטוי מפחיד שריח דיקטטורה מצחין נודף ממנו, המשטר בבייג'ינג למשל כלא יותר ממיליון מוסלמים במחנות 'לחינוך מחדש'. רוסיה החזיקה ששת אלפים ילדים אוקראינים בְמחנות ומתקנים שמטרתם הייתה חינוך מחדש", כתב גאון.

לדעתו, "זה ביטוי לא ראוי, שסגן רמטכ"ל לשעבר שהוליך חיילים לקרב, חיילים מכל חלקי הארץ, חיילים מכל העדות והזרמים, דתיים וחילוניים, שהלכו אחריו באש ובמים הוא בעיקר, היה צריך להיזהר בו".

הוא ציין כי "סגן הרמטכ"ל לשעבר, לא שאל שאלות רבות בשביעי באוקטובר, וזינק עם נשק לאזור המלחמה כדי לחלץ את אחיו. הוא לא שאל אז שאלות מי הוא מי ומאיזו ישיבה הגיע? וזה היה הרגע הנפלא בחייו. כי כל מי שלא אהב אותו בימי ההפגנות שלפני השביעי המר, אשר חצו את כולנו לשניים אמר בנפשו 'הנה גיבור שרץ לחלץ יהודים בצרתם'. היום כשאנחנו עדיין שרויים בשביעי לאוקטובר, חוזר סגן הרמטכ"ל לשעבר לָימים של השבר ההוא וחוזר לסדוק את האדמה עליה אנו נלחמים עכשיו על חיינו חבל מאוד ומאכזב".

גולן אמר בשבוע שעבר כי "צה"ל צריך לחנך את הציונות הדתית לדמוקרטיה וליברליות ולעבור 'מסע תיקון' בתוך הצבא בגלל החינוך הלאומני קיצוני שעוברים אנשי הכיפות הסרוגות במוסדות החינוך".

עוד טען כי "מה שצריך לקרות זה להכיר בכך שהרבה מאוד מאנשי הציונות הדתית, חלקם זכו לחינוך לאומני קיצוני יקבלו מסע תיקון בתוך צה"ל. אם אנחנו רוצים להתמודד עם בניית דור העתיד צה"ל חייב להעביר לכל חייל וחיילת חינוך לאזרחות דמוקרטית, לאזרחות ליברלית לאזרחות שתואמת מדינה באלף השלישי".