המשלחת
המשלחתדבורה פוליטיס

משלחת של חברות קונגרס, אנשי דת ומשפיעים ברזילאים הגיעו לביקור חיזוק בארץ במהלכו ביקרו את משפחות החטופים, נפגשו עם חיילים המשרתים בעזה וקינחו בסרטון הזוועות.

המשלחת לוותה על ידי אשת ההסברה הבין לאומית חברת רשימת 'מאוחדים בראשות אריה קינג' דבורה סרור פוליטיס, תושבת רמות בירושלים.

לראשונה מתחילת המלחמה משלחת של 11 חברות קונגרס, מובילי דעה, עיתונאים, אנשי עסקים ודת ברזילאים הגיעה בימים האחרונים לישראל כדי לתמוך ולחבק את ישראל. המשלחת כללה את חברות הקונגרס כריסטיאן לופס ממדינת רונדוניה וקרלה זמבלי מסאו פאולו, נשיא הקהילה הבינלאומית ברזיל- ישראל הכומר ג'יין סילבה , הדוגמנית ומובילת הדעה ודזירה רוגאני, נציגי טלוויזיה, רדיו ועיתונות מודפסת. המשלחת ששהתה בארץ שישה ימים לוותה על ידי פעילת ההסברה ועורכת דין למשפט בין לאומי עו"ד דבורה סרור פוליטיס שבין היתר מייצגת משפחות נפגעות טרור בטריבונאלים בין לאומיים, וצפויה לייצג את אוכלוסיית העולים החדשים בעיר, לצד קידום ענייני חינוך מיוחד והסברה.

הביקור כלל לוח זמנים צפוף במיוחד במהלכו ערכה המשלחת סיור מקיף ביישובים ההרוסים בעוטף עזה, בין היתר סיירו בקיבוץ ניר עוז ונחשפו למראות בתיהם של עשרות קשישים, נשים, ילדים וגברים שנחטפו. למראות בתים ומכוניות שרופים שריח המוות והאש עדיין נמצאה באוויר שלושה חודשים לאחר הפוגרום. בנוסף, הקבוצה ביקרה בבית הקברות למכוניות בו זק"א עדין עובדים בניסיון למצוא שרידים ולזהות קורבנות מהטבח.

משם המשיכה המשלחת לעיר שדרות שנפגעה קשות גם בשביעי באוקטובר, למדה על כיפת ברזל באחד מבסיסי הצבא בדרום הארץ. המשלחת ביקרה קבוצה של משפחות עולים המתגוררות ברעננה שילדיהן משרתים בחזית הלחימה ושמעה מהם על הקושי והאתגרים העומדים בפניהם. הסיור כלל גם ביקור של משפחות של חטופים בתל אביב ושל מפונים ישראלים שפונו לבתי מלון שונים בירושלים ובבתי הספר הזמניים שנקבעו לילדיהם. הקבוצה התקבלה בכנסת על ידי ח"כ משה סעדה ובמשרד החוץ על ידי יהודה גונן, סגן ראש הנציגות בנציגות ישראל בברזיל ועומר צ'צ'ק, מנהל האיים הקריביים וברזיל.

המשלחת ביקרה ביד ושם ובמטה דובר צה"ל שם ראתה את הסרט בן 47 הדקות של הטבח, תוך מעבר על קטעים קשים ביותר שתועדו במצלמות האבטחה ומצלמות הקורבנות וגו פרו שהיו על מחבלי חמאס. חלק מחברי המשלחת יצאו מהצפייה בוכים והמומים ושיתפו שזו החוויה הכי גרועה שחוו אי פעם. כמו כן, המשלחת ערכה סיור גיאופוליטי ואסטרטגי בירושלים עם העמותה "אם אשכך" כדי ללמוד על השפעת חמאס בעיר הקודש. הם גם צפו במצגת של דוד בדיין על מערכת החינוך הנלוזה אליה נחשפים הילדים הפלסטינים ולבסוף הם נפגשו עם רודי גלזר, אחיו של החייל הברזילאי חנן גלזר.

עו"ד סרור פוליטיס: "הביקור בישראל הותיר רשמים קשים מאוד והותיר אותם המומים וכואבים שכן לאורך כל ימי הביקור הם עדכנו את מיליוני הקוראים והעוקבים באינטרנט. הם העלו תמונות וסרטונים לכלי התקשורת שלהם וחזרו על כך שהמראות והזוועות שראו מקרוב, שונה בהרבה מהמידע שאליו נחשפים תושבי ברזיל. הביקור בניר עוז למשל, השפיע עליהם מאוד והביקור עם המשפחות ריגש אותם מאוד וכולם קנו וענדו את הדיסקית של החזרת החטופים".

במהלך הביקור בישראל, דנה סרור פוליטיס עם המשלחת בהצהרה המקוממת של שגריר ברזיל בישראל, פרדריקו מאייר, שקבע בראיון לאחד מכלי התקשורת הברזילאים הגדולים: "אני לא מבין את עמדת חמאס ומהי האינטרס שלה להחזיר חטופים מכיוון שהם המטבע הטוב ביותר שיש להם כדי למנוע מישראל להפציץ את עזה", אמירה, שבעקבותיה זומן למשרד החוץ וננזף. "כשנחשפתי לראיון שהעניק השגריר לאחד מכלי התקשורת הגדולים בברזיל, הזדעזעתי כשהוא השווה את החטופים למטבע סחיר, ודאגתי להעביר את דבריו לדובר צה"ל ולמשרד החוץ. בעקבות כך הוא זומן לשיחת נזיפה, הקפדתי גם לפרסם את הדברים שאמר בתקשורת, זה פורסם בישראל ובהרחבה בברזיל וגם בקרב הפוליטיקאים וכולם היו המומים מדבריו. שתי נציגות הקונגרס של המשלחת התעקשו לבקר את השגריר ולהעביר את מורת רוחם ומחאתם על הצהרותיו. הם ביקשו לדעת האם השגריר ביקר בדרום והוא אמר להם שהוא חושש לחייו. שנשאל האם ראה את הסרט והוא ענה שלא. הן גם שאלו מה הוא עושה בנוגע לחטוף הברזילאי מישל ניסנבאום והוא אמר שהוא השאיר את זה לברזיל. חברות הקונגרס הביעו את הזעזוע שלהן והדגישו בפניו שהן הגיעו לישראל במיוחד כדי לראות מה קרה במו עיניהן ולהראות הערכה לישראל ושתפקידו כשגריר הוא לעשות בדיוק את זה ולהעביר את זה לברזיל, כדי שהממשלה תוכל לקבל את ההחלטות המתאימות ולעזור לברזילאים המבקרים או חיים בישראל ולא לשבת בחיבוק ידיים".

בנוסף נפגשו חברי המשלחת עם משפחתו של החטוף מישל ניסנבאום, תושב שדרות בן 59, בעל אזרחות ברזילאית, שתחילה הוכרז כנעדר. מישל, יצא מביתו בשדרות כדי לאסוף את נכדתו בת ה-4 שבילתה בשבת עם אביה המשרת כקצין קבע באוגדת עזה ברעים. הם סיכמו להיפגש באמצע הדרך, אך כעבור 10 דקות נותק הקשר ביניהם והחתן והנכדה ניצלו לאחר שהאב נאבק עם מחבלים שחדרו לבסיס והגן על בתו שהוסתרה מתחת לשולחן במשרד שלו. שבועיים לאחר מכן קיבלה המשפחה הודעה שככל הנראה נחטף לעזה, על סמך מיקום הטאבלט שלו.

עו"ד סרור פוליטיס, תושבת שכונת רמות בירושלים עלתה ארצה בשנת 2004 לאחר לימודיה בברזיל ובאוניברסיטת ניו יורק בארה"ב. היא דוברת חמש שפות ופעילה למען ישראל בארצות הברית, בברזיל ומדינות שונות באירופה, ונלחמת לאורך השנים כנגד גילויי אנטישמיות ופעלה לטובת ישראל בהסברה במהלך השנים, וביתר אינטנסיביות בתקופות מתיחות ביטחוניות. היא משמשת לאורך השנים כעיתונאית ופרשנית משפטית בכירה במספר ערוצי טלוויזיה מרכזיים בברזיל שמשדרים לעשרות מיליוני צופים ומתמקדת בנושאי ישראל וחוץ. כמו כן, היא בעלת תוכנית רדיו שבועית מדי יום ראשון שמשודרת ל-15 מיליון איש בברזיל. בנוסף, היא ספורטאית אולימפית לשעבר בענף הקליעה ובאולימפיאדת לוס אנג'לס 1984 הגיעה למקום ה- 7 בגמר במקצה אקדח ל25 מטר.

המשלחת מברזיל. צילום: דבורה פוליטיס

"זה היה שבוע מאוד חזק וחשוב מאוד עבור חברי המשלחת ועבור ישראל", מסכמת סרור פוליטיס. "מאז התקיפה של חמאס על ישראל, אני בקשר הדוק עם חברי המשלחת שהגיעו להביע את הערכתם ותמיכתם במדינת ישראל. לראות מקרוב את המראות הקשים ולהיות במקום בו הכול קרה. במקום בו מריחים את הריחות הקשיים ורואים את המראות הלא פשוטים ומבחינתם זה שונה מאשר לראות את זה מתמונות וסיפורים. כעת הנציגים האלה עושים עבודה נהדרת בברזיל, משנים את הנרטיב על ידי שיתוף ההתרשמות שלהם מהביקור עם הקוראים והעוקבים שלהם בברזיל ובעולם".

יו"ר סיעת מאוחדים סגן ראש עיריית ירושלים אריה קינג: "אני מצדיע לחברת סיעתי עו"ד דבורה פוליטיס, על כך שבנוסף לכך שבני המשפחה שלה מגוייסים ונלחמים בחזית, דבורה התגייסה לחזית ההסברה בעולם בכלל ובפרט מול פוליטיקאי עוין מטעם ברזיל. חייבים לנצח בכל החזיתות, בעורף, בחזית מול האויב ובהסברה, כבוד הוא לי שדבורה היא חברת סיעתנו ומייצגת בגאון את ערכי הרשימה שמושתתים על חיזוק היהדות, הציונות, הלאומיות ואהבת ישראל ויודע עד כמה היא יכולה לתרום לעיר ירושלים בתחום ההסברה ובקליטת העלייה".