בתי הדין הרבניים. ארכיון
בתי הדין הרבניים. ארכיוןצילום: מרים אלסטר, פלאש 90

קמב"ץ גדוד המשרת כלוחם בצפון בחזית לבנון הוכר כיהודי בסיוע אגף בירור היהדות בהנהלת בתי הדין הרבניים.

הצעיר הכיר בת זוג מסורתית שדרשה כי יאשר את יהדותו על מנת שיוכלו למסד את הקשר.

הקצין שוחח עם אמו ועם סבתו שטענו שאין להן מספיק מסמכים כדי להוכיח את יהדותן ועל כן הדרך היחידה לאשר אותה הינה באמצעות בדיקת DNA אותה סירב הקצין לבצע. משכך, לא היה מנוס מהליך גיור צבאי, במסגרת פרויקט "נתיב".

עם פרוץ העימות בגבול הצפון הקצין פגש באחד המפקדים בשטח שאביו רב קהילה גדולה במרכז הארץ. המפקד נועץ באביו שהציע לו לפנות למנהל אגף בירור היהדות בהנהלת בתי הדין הרבניים הרב אליהו מימון. האב הסביר כי גם אם אין לקצין את המידע הדרוש כדאי לפנות לאגף בירור היהדות והם יסייעו בידו להשיג את המסמכים הנדרשים.

הקצין פנה אל האגף, פתח תיק ונפגש יחד עם אמו וסבתו עם מברר היהדות הרב זלמן גליצ'נסקי. האם והסבתא יחד עם הקצין הגיעו לפגישה. במהלך השיחה ולאחר שהתברר כי חסרים מספר מסמכים על מנת להשלים את הבירור, הדריך אותם הרב גליצ'נסקי כיצד ניתן להשלים את החסר.

תוך פרק זמן קצר המסמכים הושגו באמצעות מברר היהדות, בדיקת ה-DNA נחסכה והצורך בגיור התייתר.

מנהל אגף בירור יהדות ועגונות בהנהלת בתי הדין הרבניים הרב אליהו מימון אמר: "אני שמח כי הצלחנו לסייע לקצין לוחם בעיצומה של הלחימה להוכיח את יהדותו ולאפשר את הזוגיות שלו עם בת זוגו. בירור היהדות אינו מותנה בנישואין, כל אדם במדינת ישראל זכאי לו ללא תשלום ובאופן יעיל ואינטרנטי. אני מזמין את הציבור לעשות שימוש ביכולות של האגף".