מחכה לחובבים. הכנרת
מחכה לחובבים. הכנרתצילום: אושרי בן דוד, איגוד ערים כינרת

זה לקח זמן, אבל החורף בהחלט הגיע ועל מה שזה אומר לגבי הכנרת ובעיקר מפלס הכנרת ביחס לשנים קודמות בתקופה זו של השנה, שוחחנו עם דניאל וקנין מאיגוד ערים כנרת.

וקנין מספר על התחושות הרווחות גם אצל אנשי הכנרת ולפיהן הקיץ בישראל נמשך כל השנה, מה שמעורר חשש שמא החורף כבר לא יגיע, אך "פתאום הוא הגיע בגדול, השמים קודרים ואפורים ויורד גשם כבר כמה ימים, כל יום קצת ולפעמים הרבה וביחד נוצרת מאסה וחובבי הכנרת שבאים אליה בכל יום יכולים לראות את המפלס עולה ועולה".

על מצבו של המפלס הוא אומר כי כעת חסרים כשני מטרים עד לקו האדום העליון שנמצא במינוס 208.8. "אנחנו בסביבות המינות 210.5 ובעודנו מדברים המספרים משתנים. עד לפני ארבע שנים המפלסים היו נמוכים והגענו למינוס 212-213 ואפילו גם את זה חצינו, אבל היו כמה שנים טובות והגענו למינוס 209 כך שההבדלים הגיעו לארבעה מטרים. כשמתקרבים ל-210 מתחילים לדבר על פתיחת סכר דגניה ועל זה אנחנו מדברים", הוא אומר בהתייחס לימים אלה.

וקנין מציין כי ההחלטה על פתיחת הסכר מתקבלת ברשתות המים. הפעם האחרונה שבה נפתח הסכר הייתה בראשית שנות האלפיים על אף שמאז הגיע המפלס גם למינוס 209 ומעבר לכך. "בעשרים השנים האחרונות הוא לא נפתח. בגלל שמדובר במקום היסטורי ורגיש נדרשים אישורים בדרגים הגבוהים ביותר", הוא אומר ומעריך שבמצב העכשווי ככל הנראה משחררים את הסכר בצורה עדינה ומבוקרת בלי לדווח על כך בכדי למנוע הגעה לקו העליון, מה שיוביל להצפות שיחייבו פתיחה של הסכר בבת אחת.

עוד מוסיף וקנין ומציין את פרויקט הענק שנפתח באחרונה והוא המוביל ההפוך שמאפשר שליטה על המים שנכנסים לכנרת. מדובר בהתפלת מי ים תיכון באזור נהריה וחדרה ומשם המים זורמים בצינורות ותעלות שנבנו ויורד אל נחל צלמון וממנו ברגביטציה טבעית אל הכנרת.

על אותם חובבי כנרת שמגיעים אליה גם בתקופת החורף הוא מספר כי אכן יש מי שכתחביב מתעניינים ומבררים את גובה המפלס, מעבירים עדכונים זה לזה מדי יום, עורכים השוואות וכיוצא באלה. בהקשר זה הוא מזכיר את הקשר ההיסטורי המיוחד של העם בישראל לכנרת והיותה במידה מסוימת מד מצב רוח לחברה בישראל, כאשר המפלס גבוה מצב הרוח טוב ולהיפך, וזאת בעקבות החרדה הקיומית שליוותה את העשורים הראשונים לקיומה של ישראל מהיום בו יחסרו המים. כיום, כאשר מי השתיה אינם תלויים במי גשמים, החרדה הזו אינה קיימת, אך "זה לא אומר שהפריקים של הכינרת נעלמו. יש מי שקמים כל בוקר ומבררים את המפלס ושולחים אחד לשני".

"עונת הרחצה מתחילה בפסח ומסתיימת בסוכות, ומאחרי סוכות הכנרת מתרוקנת והופכת לכינרת של בודדים שצועדים בה ורואים בה פנינת טבע, עושים את מסלול סובב כנרת. אם באוגוסט בכל יום יהיו מאה או חמישים אלף, אז היום יהיו 200-300 או 400 חובבי טבע שבאים לראות כל אחד את תחומו".

על הצפרות בכנרת מציין וקנין את היות האגם ממוקם על השבר הסורי אפריקני, מה שאומר שנדידת העופות עוברת בין אפריקה לאירופה, ובנוסף בהיותה אגם היא מושכת אליה ציפורי מים רבות. העונות הטובות לנדידה הן האביב והסתיו, אך מעבר לכך ישנן בכנרת ציפורים קבועות כמו אנפות, אנפה אפורה, אנפיות, לבנית קטנה וגדולה וסוגים שונים של שחפים.

באשר למה שעוד צפוי לנו במה שנותר מהחורף מעריך וקנין על סמך ניסיון העבר שאנחנו קרובים למילוי האגם, אם כי יתכן בהחלט ותתקבל ההחלטה לרוקן את המים כבר כעת והכנרת לא תגיע למלוא גובהה, אך ברור שנראה את הכנרת במפלסים גבוהים.