יוסי כהן
יוסי כהןצילום: יוסי זליגר/TPS

מנהיגותו של בנימין נתניהו בליכוד נסדקת באופן חסר תקדים, כך עולה מסקר "ישראל היום" ומכון "מאגר מוחות".

הסקר בדק כמה מנדטים מביאים מתמודדים אחרים בראשות הליכוד והעלה כי אם ניר ברקת יעמוד בראש המפלגה, הוא יצליח לגייס לה תמיכה של 19 מנדטים - שיעור תמיכה זהה לזה שמגייס נתניהו. אם יוסי כהן יעמוד בראשות הליכוד, תתחזק המפלגה ותעלה ל-22 מנדטים.

נתון נוסף שניתן ללמוד מן הסקר הוא שרק כמחצית מתומכי הליכוד בעבר (47%) בוחרים היום בליכוד, בעוד 16% מהנותרים יצביעו למחנה הממלכתי ו-7% יבחרו בעוצמה יהודית. מן העבר השני של המפה הפוליטית, כמחצית מתומכי מפלגת יש עתיד בעבר (45%) בוחרים בה היום שוב אך 38% יצביעו למחנה הממלכתי ולמפלגות נוספות.

בסקר נבדקו תרחישים שבהם יעמדו בראש הליכוד מתמודדים אחרים. ניר ברקת בראש המפלגה ישיג 19 מנדטים, כמו נתניהו. במקרה כזה, ימשיכו 39% ממצביעי הליכוד להצביע לה, 28% מהנותרים יעברו למפלגות אחרות מהקואליציה, ואילו 3% יעברו למחנה הממלכתי ו־7% למפלגות אופוזיציה אחרות.

עוד נראה, בתרחיש שבו ברקת בראשות הליכוד, כי 4% ממצביעי יש עתיד יצביעו לליכוד - וכך יעשו גם 10% ממצביעי הציונות הדתית, 8% ממצביעי עוצמה יהודית, 13% ממצביעי המחנה הממלכתי, 12% ממצביעי ש"ס, 14% ממצביעי יהדות התורה ו־6% ממצביעי ישראל ביתנו. במקרה כזה, המחנה הממלכתי יירד במנדט אחד. עם זאת, אם יוסי כהן יעמוד בראשות הליכוד, תתחזק המפלגה ל־22 מנדטים ואילו המחנה הממלכתי תיחלש מ-34 ל־30 מנדטים.

במקרה כזה, 41% ממצביעי הליכוד ימשיכו להצביע לליכוד, ושאר מצביעי המפלגה יצביעו כך: 26% יעברו למפלגות אחרות מהקואליציה, 6% יעברו למחנה הממלכתי ו־4% יעברו למפלגות אחרות מהאופוזיציה. בתרחיש זה, 6% ממצביעי יש עתיד יעברו להצביע לליכוד וכך יבחרו גם 3% ממצביעי הציונות הדתית, 2% ממצביעי עוצמה יהודית, 16% ממצביעי המחנה הממלכתי, 6% ממצביעי ש"ס ו־18% ממצביעי ישראל ביתנו.

על פי הנתונים, לו היו הבחירות נערכות כיום ללא חילופים בראשות הליכוד, היתה מפלגת המחנה הממלכתי זוכה ב-34 מנדטים, הליכוד ב-19, יש עתיד ב-15, וש"ס ב-10.

ישראל ביתנו קיבלה 9 מנדטים, עוצמה יהודית 8, יהדות התורה 7, מפלגת הציונות הדתית 5, רע"מ 5, חד"ש-תע"ל 4 ומרצ 4.

הסקר בדק גם תרחיש בו בבחירות הקרובות לכנסת תתמודד גם מפלגה בראשותם של נפתלי בנט ויוסי כהן ביחד. ממצאי הסקר מלמדים כי במקרה כזה ינגסו השניים באופן משמעותי בכמה מפלגות. בנט וכהן ימשכו אליהם 23% ממצביעי המחנה הממלכתי וישאירו אותה עם 23 מנדטים, 23% ממצביעי ישראל ביתנו יבחרו בשניים ויותירו אותה עם 7 מנדטים, ואילו 18% ממצביעי יש עתיד יעברו אליהם והיא תקבל 10 מנדטים.

לפי אותו תרחיש, 9% ממצביעי הליכוד יעדיפו להצביע לשניים והיא תשיג 13 מנדטים בלבד (יתר המצביעים יבחרו במפלגה אחרת), ממצביעי הציונות הדתית ייגרעו 8% לטובת כהן ובנט, והמפלגה תגיע ל־5 מנדטים, ואילו עוצמה יהודית תקבל 7 מנדטים לאחר ש־3% ממצביעיה יעדיפו את בנט וכהן.

במקביל פורסם הבוקר (שישי) גם סקר "מעריב" שנערך על ידי "לזר מחקרים" וממנו עולה כי לו הבחירות היו נערכות כיום מפלגת המחנה הממלכתי מקבלת 38 מנדטים, הליכוד 18, יש עתיד 12 וישראל ביתנו 10.

ש"ס זוכה ב-9 מושבים, עוצמה יהודית גם כן ב-9, יהדות התורה ב-6, חד"ש-תע"ל ב-5, רע"מ ב-5, מפלגת הציונות הדתית ב-4 ומרצ ב-4.

כמחצית מהמשיבים (49%) רואים בבני גנץ מתאים יותר להיות ראש ממשלה לעומת בנימין נתניהו (32%).

במידה והפסקת אש נכנסת לתוקף, 49% קוראים לעריכת בחירות מיידיות, 28% תומכים בהמשך כהונת ממשלת החירום, 17% היו רוצים לראות את המשך ממשלת החירום כשמצטרפות אליה מפלגות יש עתיד וישראל ביתנו ו-19% השיבו "לא יודע".