דונלד טוסק
דונלד טוסקMark Neiman/GPO

ראש ממשלת פולין החדש-ישן דונלד טוסק פועל למחוק את הישגי הממשלה הקודמת ופועל להדחת שופטים שמונו על ידי אנשי מפלגת חוק וצדק ששלטה במדינה מאז שנת 2015.

הצעדים מגיעים אחרי מאחות ענק שהיו במדינה לאורך השנים האחרונות נגד שינויים שבוצעו במערכת המשטר, בהם הדחה של שופטי עליון ומינוי שופטי עליון המקורבים למפלגת חוק וצדק.

טוסק החליט כי יפעל למחוק את השינויים שעשו במפלגת חוק וצדק, בין היתר הדחת שופטי עליון שמונו בשנים האחרונות, הדחת בכירים במערכת התקשורת ועוד.

מהזווית הישראלית, במהלך שלטון חוק וצדק נרשמה מתיחות כבדה בין המדינות ברקע הניסיון של חוק וצדק למחוק את החלק הפולני בשואה, דבר שגם הביא להקפאה של משלחות בני הנוער לפולין.

אדם בודנר, שר המשפטים של פולין, הסביר בריאיון לעיתון הפייננשל טיימס על מה שהביא את הקואליציה של טוסק להדיח שופטי עליון.

לדבריו, הקואליציה "נחושה לשים קץ לחוסר הלגיטימציה וההתעמרות הפוליטית של בית המשפט הזה". עוד אמר כי המטרה היא להחליף את כלל 15 השופטים שמונו במהלך 8 השנים האחרונות.

יחד עם זאת, הצעד של ממשלת טוסק צפוי להיתקל בווטו של הנשיא אנדז'יי דודה המקושר למפלגת חוק וצדק, למרות שבאופן רשמי נשיא פולין הוא א-מפלגתי.

"אם דודה יטיל וטו, זה תהיה אחריותו לכך ששלטון החוק בפולין לא יחזור", הוסיף שר המשפטים הפולני.

מאז כניסת הממשלה החדשה לתפקידה לפני כחודשיים, הטיל הנשיא דודה וטו על מספר חוקים שקידמה הממשלה בניגוד לדעת מפלגת חוק וצדק. בין היתר, הודיע דודה על הטלת וטו בעניין חוק התקציב שאישרה הממשלה והפרלמנט.

במקרה בו יוטל הוטו, הממשלה הפולנית תיאלץ להמתין עד לשנה הבאה ולקוות כי בבחירות שיתקיימו אז לנשיאות, יצליח מועמד מטעמם לנצח את דודה.