חנוכת מבני הביטחון
חנוכת מבני הביטחוןצילום: מועצה איזורית שומרון

בחוות יאיר שבשומרון נחנכו מבני בטחון ראשונים בגני הילדים והמעון לזכרו של סמל מתן אברג'יל הי"ד תושב חרמש שבשומרון, שקפץ על רימון והקריב את חייו להצלת חבריו ב-7 באוקטובר בקיבוץ ניר עוז.

בני המשפחה, התושבים וראש מועצת שומרון יוסי דגן השתתפו בטקס והודו למתן הי"ד על מסירות אין קץ למדינה ולחבריו.

דגן אמר, "מתן הקריב את עצמו בלי לחשוב פעמיים כדי להציל את חבריו. הוא מהווה דוגמא ומופת לכולנו. לא כל אחד זוכה לגדל גיבור כזה, אנחנו נמצאים כאן בחזית, כולנו, משפחת אברג'יל בחרמש בצפון השומרון, כאן בחוות יאיר במרכז השומרון, יחד עם עוטף עזה וגבול הצפון כל אחד עם האתגרים שלו".

"אנחנו בוחרים באור, אנחנו בוחרים בחיים, ואצלנו יש ילדים כמו מתן, שהיה כל כך שקט, לא איזה רמבו כזה. בן אדם כזה שיודע שהוא הולך למות, והמשפט האחרון שהוא אומר לפני שהוא נופח את נשמתו, 'רק רציתי להגן על עם ישראל' זה יש רק אצלנו, ואצל האויבים שלנו אין את הדבר הזה. ועם הרוח הגדולה הזו אנחנו ננצח".

אריק אברג'יל, אביו של מתן, אמר בטקס, "העם היהודי הוא עם חזק עם ערכים של נתינה, ערבות הדדית, דאגה והערכה רבה. בימים אלו כל חיילי צה"ל מסכנים את חייהם ובכלל כדי לשמר את קיומה של המדינה ולהעניק לאזרחיה חיים שלווים ושקטים. מתן לקח על עצמו ועשה מעשה כשהקריב את חייו שלו, על מנת להציל את חבריו הלוחמים בנמ"ר. מתן גדל והתחנך על ערכים חשובים אלה ותמיד ראה את התמונה הגדולה יותר".

"המבנים המרשימים האלו שנבנו להנצחתו של מתן יעמדו כאן לעדות שנים רבות וישמשו את התושבים לביטחונם אני ומשפחתי מאוד נרגשים מהמעמד ומודים לכל מי שהיה מעורב בפרויקט ומעריכים מאוד. תודה לכולם".

בטקס נכחה גם הסבתא, אסתר, שאיבדה גם נכד נוסף באותו היום בנוסף למתן - אברהם נריה הי"ד. חייל לפני שחרור שהיה במסיבה בנובה, ושניסה להצטרף לכוחות הלוחמים במחבלים, אבל נפל בידי המרצחים בנגב המערבי. נכחו גם הלוחמים עמרי ויובל, שלחמו עם מתן הי"ד בנמ"ר, וחיים ויינגרטן "הסבא של 13 גולני".