לוחמים בעזה
לוחמים בעזהצילום: דובר צה"ל

באגף כוח אדם של צה"ל פנו בימים האחרונים אל איגודי הישיבות והמכינות בבקשה שיסייעו להגדיל את היקף התלמידים שיתגייסו כבר בגיוס הקרוב (מרץ 2024), ולמעשה יקדימו את גיוסם בכחצי שנה לפחות.

בימים האחרונים נעשים מאמצים באיגוד הישיבות הגבוהות על מנת למצות את פוטנציאל הגיוס מקרב התלמידים, כשכל הישיבות הפרושות ברחבי הארץ פועלות בנושא מתוך רצון לסייע למאמץ המלחמה.

"בניגוד לשיח הציבורי בימים האחרונים לפיו יש מי שנושא בעול ומי שלא, עולם הישיבות הציוניות בכללותו מגויס במלוא הכוח למאמץ הלאומי", אומר גורם בכיר בעולם הישיבות. "לצערנו אנחנו גם סופגים אבידות קשות ורבות, באחוזים גבוהים מבין כלל הנופלים. זה שיח שאנחנו מנסים להתרחק ממנו, אבל אין מנוס מלהתייחס אליו, במיוחד חרף המתקפה מכיוונים שונים על עולם הישיבות הציוניות".

בתקופה האחרונה מתנהל שיח צמוד בין בכירים באכ"א לבין בכירים באיגוד הישיבות מתוך רצון לשיתוף פעולה כמה שיותר רחב בנושא מצד הישיבות, כך לפי גורם בעולם הישיבות שבקיא בפרטים. "בקרב הישיבות ישנו מאמץ גדול לגייס כמה שיותר תלמידים, ולנסות לעמוד במספרים שדורשים באכ"א לטובת מחזור הגיוס הקרוב, השיח הוא צמוד ופתוח", מעיד גורם בכיר בעולם הישיבות הגבוהות הלאומיות.

בימים אלה, משרתים לוחמים וחיילים בני ישיבות גבוהות בחזית ובעורף, ובוגרים רבים של הישיבות הגבוהות ממלאים את שורות המילואים החל מהיום הראשון למלחמה. "שדרת הפיקוד מלאה בבוגרי ישיבות גבוהות, והם מובילים לוחמים ברחובות עזה לטובת הכרעת החמאס והשבת החטופים", אומר גורם בעולם הישיבות. "הנשיאה בנטל היא משותפת, אמנם המספרים משתנים, זאת בהתאם לגודלו של כל איגוד, אך אין ספק שרוח הקרב פועמת בכל אחד ואחד מבני ובוגרי הישיבות שלנו".

"צה"ל זה אנחנו, אנחנו זה צה"ל", אומר הרב חננאל אתרוג ראש ישיבת שבי חברון, ששישה מבוגריו נפלו בקרבות בתוך עזה. "שיתוף הפעולה בינינו לבין הצבא מורגש היטב, ואנחנו נענה לכל בקשה ונעשה את הכי טוב שנוכל על מנת לסייע במאמץ".

מבין בוגרי הישיבות שממלאים כיום את שדרת הפיקוד הלוחם ניתן למצוא אלופים ותא"לים ואל"מים רבים.

רבים מתלמידי הישיבות המשרתים בשירות הסדיר ובוגרים נפלו בקרבות, בין בוגרי הישיבות: אל"מ יהונתן שטיינברג מח"ט הנח"ל, ואל"מ רועי לוי מפקד היחידה הרב ממדית, שנפלו בקרבות בעוטף עזה בשמחת תורה. שניהם היו בוגרי הישיבות הגבוהות הציוניות.

גורם בכיר בעולם הישיבות אומר: "הפצועים והנופלים הרבים מקרב תלמידי ובוגרי הישיבות הגבוהות מוכיחים את השותפות, האחריות והנשיאה בנטל של הגנה על מדינת ישראל. כך נמשיך וננצח את אויבינו".