שריל סנדברג בצילומי הסרט
שריל סנדברג בצילומי הסרטצילום: רן מנדלסון

שריל סנדברג, לשעבר סמנכ"לית חברת 'מטא' ומייסדת ארגון LeanIn.org השלימה שבוע שעבר בישראל צילומים לסרט דוקומנטרי חדש בהובלתה, Screams Before Silence ('זעקות ואז שתיקה').

הסרט שופך אור על הפשעים המיניים שביצעו מחבלי החמאס כחלק מהמתקפה הרצחנית ב-7 באוקטובר ומציג מידע חדש על האירועים הספציפיים. הוא מהווה עדות חד-משמעית למעשי אונס, פגיעות ופשעים מיניים שביצעו המחבלים בנשים ובנערות ישראליות לרבות עדויות נוספות שהצטברו בשבועות האחרונים בעקבות שחרורן של חטופות משבי החמאס - אז התברר כי אלו התרחשו גם בתקופת השבי.

למרות העדויות המחרידות, הזוועות זכו להתייחסות מועטה מצד ארגוני זכויות אדם וארגונים בינלאומיים ואף חמור מכך, דמויות עולמיות בולטות מתחום הפוליטיקה, האקדמיה והתקשורת ניסו למזער את היקף האירועים. חלקן אף הכחישו כי התרחשו.

כחלק מהמשימה שלקחה על עצמה להביא לידיעת דעת הקהל העולמית את היקף הזוועות שביצעו מחבלי החמאס, שהתה סנדברג בישראל בשבוע הקודם והשלימה את צילומי הסרט. בין היתר נערכו הצילומים בישובי עוטף עזה וברעים במקום בו התקיימה מסיבת נובה. הסרט כולל ראיונות עם עדי ראייה, חטופות משוחררות, אנשי זק"א ומשטרה, מומחים רפואיים ופורנזיים, ושורדות טבח החמאס.

שריל במהלך הצילומים
שריל במהלך הצילומיםצילום: רן מנדלסון

מתחילת המלחמה, הפכה סנדברג לאחד הקולות הבולטים בנושא בזירה העולמית. קריאתה כי "אונס לעולם לא יכול להיות כלי מלחמתי" הדהדה במאמר מערכת שפרסמה ב-סי. אן. אן. בנאום שנשאה באירוע עם שורדות טבח ה-7 באוקטובר במטה האו"ם בניו יורק, ובסדרת פגישות שערכה לאחרונה עם מנהיגים בבריטניה, צרפת וגרמניה.

בכל האירועים הללו מובילה סנדברג קריאה לקהיליה הבין-לאומית לחקור את פשעי החמאס כפשעים נגד האנושות. "מחובתנו לדרוש צדק עבור הקורבנות והעדות ששרדו, ולוודא כי הפושעים והאנסים יישאו באחריות למעשיהם. ועבור אלו שלא שרדו – תפקידנו להיות להן לקול, שכן הן כבר לא יכולות לספר", מסרה סנדברג. "ברצוני להודות לקסטינה תקשורת על העבודה המשותפת שאיפשרה לשפוך אור על הפשעים המיניים שביצעו החמאס ב-7 באוקטובר".

הסרט מיועד להפצה בתחילת אפריל 2024 והופק בשיתוף קסטינה תקשורת, שעומדת גם מאחורי הפקת הסרט NOVA# על הטבח במסיבת הטבע ברעים.