שר האוצר, בצלאל סמוטריץ'
שר האוצר, בצלאל סמוטריץ'צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בעיצומו של דיון משותף לוועדת החינוך ולוועדה לעניני צעירים התבשרו הנוכחים על הודעתו של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' בוועדת הכספים כי לא יהיה קיצוץ בתקציב תנועות הנוער.

בדיון הסכימו כולם על חשיבות ונחיצות פעילותם של תנועות הנוער ותנועות הבוגרים בימי השגרה ובייחוד בארבעת החודשים האחרונים, עת סייעו למשפחות מפונים בצפון ובדרום.

יו"ר ועדת החינוך, התרבות והספורט ח"כ יוסף טייב אמר, "התקציב של תנועות הנוער עד היום היה לוקה בחסר. עם הודעתו של שר האוצר על ביטול הקיצוץ, נקווה שזה הרע במיעוטו. מכאן והלאה – צריך להכפיל את התקציב. הוועדה תפעל לתיקון חקיקה כדי להביא סוף לסאגה הזאת."

בראשית הדיון כינתה יו"ר הוועדה לענייני צעירים ח"כ נעמה לזימי את הקיצוץ שפורסם באחרונה, "קיצוץ אגרסיבי. עיוות מוסרי בעת הזאת ובטח נוכח הפעילות שלכם". עם הודעתו של שר האוצר אמרה: "בואו נקווה שיהיה משקל לדברים."

דן, נציג משרד האוצר אמר, "אנחנו לא מכירים את הביטול של הקיצוץ בתקציב תנועות הנוער. אנחנו גם לא מכירים האם יש לכך מקור תקציבי".

טייב ענה, "אנחנו מבחינתנו מברכים על האמירה של שר האוצר, אמירה שמתווה מדיניות. אני מציע לכם באגף התקציבים לרדת מתנועות הנוער ולקצץ בדברים אחרים".

מזכ"ל מועצת תנועות הנוער נפתלי דרעי אמר, "חברי תנועות הנוער ממשיכים בפעילות שלהם עם משפחות המפונים מזה 4 חודשים. על החודש הראשון קיבלנו ממשרד החינוך תקציב של מיליון ש"ח לחירום. אנחנו זקוקים לתקציב נוסף והשבוע קיבלנו את הבשורה על הקיצוץ הצפוי. כל שנה אנחנו נאלצים לבוא ולקושש כספים קואליציוניים. מאז 2006 עד דצמבר 2023 תנועות הנוער הוחרגו מקיצוצים רוחביים וזה הביא את תקציב תנועות הנוער 110 מיליון בשנת 2023 ואיפשר להם לגדול ולשגשג".

לדבריו, "עיקר הפעילות של משרד החינוך הוא דרך תנועות הנוער והבוגרים. אנחנו נמצאים עם מפונים בצפון ובדרום ונמשיך אותה בלי קשר לתקציב. דמי החבר בתנועות הנוער עומדים על 300-700 ₪ לשנה. אם מכלילים את האירועים והטיולים - סהכ עלות 2500-3500 לבן נוער לכל הפעילות השנתית, ככל שהוא משתתף. היכולת שלנו לסייע לחניכים מעוטי יכולת תקטן משמעותית. 20% קיצוץ".

רוני גבעוני, תנועת הבוגרים השומר הצעיר, הוסיף, "יש חשיבות מכרעת לנוכחות של בוגרים במפגש עם קהילות מפורקות ועם הטראומות של משפחות המפונים. תקציב 24 התהפך עלינו כרעם ביום בהיר. פעילות החירום שלנו לא הסתיימה וגם לא תסתיים בשנה הקרובה".

ח"כ משה טור פז: "הנתח הגדול ביותר בתקציב תנועות הנוער זה תשלומי ההורים עבור דמי החבר של החניכים".

ח"כ גלעד קריב: "תמיד יימצאו 20 מיליון ש"ח כסף קואליציוני ברגע האחרון להציל את המצב, אבל צריך להכניס כסף לתנועות הנוער כמו במכינות".

מזכ"ל תנועת הנוער עזרא, לירן גרוס, אמר לערוץ 7 מחוץ לדיון, "באנו להעיר את חברי הכנסת על הפגיעה בתנועות הנוער. חניכי תנועות הנוער הם העתיד של מדינת ישראל".