הרב ויצמן בהדלקת הציונות הדתית במירון
הרב ויצמן בהדלקת הציונות הדתית במירוןצילום: דוברות

הוועדה לביטחון לאומי התכנסה אתמול כדי לדון בההילולא במירון שתיערך בל"ג בעומר הקרוב בהר מירון.

בפתח הוועדה צוין כי ההילולא תתקיים כמידי שנה רק במידה ולא תתפתח מלחמה בצפון ורק אם ההילולא תאושר על ידי גורמי הצבא והמשטרה.

שר ירושלים ומסורת ישראל, מאיר פרוש, הממונה על הילולת רשב"י במירון, התייחס לעקרונות המתווה המתגבש להילולה הקרובה.

"צפוי לנו אתגר השנה, מאחר וההילולא חלה השנה במוצאי שבת. נעמוד מכל משמר שחלילה לא יהיו חילולי שבת, והדבר יאלץ אותנו להתחיל את מעמדי ההדלקות באיחור.

"יחד עם הפרויקטור ואנשי המקצוע, ובתיאום עם המשטרה, נוודא מול הקהילות המדליקות במוצ"ש שהמתווה יעמוד בתנאים הנדרשים.

פרוייקטור מירון, יוסף דייטש אמר בדיון כי "השנה אנו נערכים להילולה כאילו אין מלחמה ומכינים גם תכניות לתרחיש כזה".

לדבריו בגלל קיום ההילולה במוצאי שבת יקודמו האישורים להילולה. "בשבת עצמה ההר יכיל קרוב ל-30 אלף איש ויש להיערך להדלקה המרכזית ולהכין את ההר. זו משימה מורכבת ואנו כמובן רוצים למנוע שיהיה חילול שבת, לכן אנו עדיין לא יודעים כמה מאוחר תהיה ההדלקה והיא תקבע על פי הזמן שתצטרך המשטרה להיערך. מקווה שתוך חודש נוכל להציג בפני הוועדה את המתווה להילולה הקרובה".

בדיון השתתף ראש אגף מבצעים בזק"א, חיים וינגרטן אשר ציין כי בארגון זק"א ערוכים לקחת חלק מרכזי בהילולא, כפי שהיה במהלך שני העשורים האחרונים.

בדבריו אמר וינגרטן: "כבוד ראש הועדה מר צביקה פוגל וכבוד השר הרב מאיר פרוש, אנחנו בזק"א נערכים כמו בעשרות שנים האחרונות לקראת הילולת הענק. אנחנו פועלים תחת פיקוד משטרת ישראל בראשות רב משטרת ישראל במחוז צפון וחוף הרב אנשיל פרידמן באיתור נעדרים וילדים אבודים בשטח ההר ושאר המתחמים. מידי שנה אנו פועלים לחלוקת עשרות אלפי צמידי זיהוי לילדים קטנים כאשר השנה זה יותר נחוץ מפאת השבת הסמוכה להילולא, אז ניתן דגש חזק יותר על זה".

וינגרטן הוסיף כי בארגון ימשיכו במסורת חלוקת עשרות אלפי בקבוקי מים לטובת העולים מירונה. "השנה אנו נערכים יחד עם מאות המתנדבים בגזרות השונות ואנו מתרגלים גם תרחישי אסון חלילה הן בהיבט מלחמתי והן בשאר ההיבטים. אנו מתרגלים זאת ואנו עורכים לכך היטב".

בדבריו ציין כי הארגון ימשיך להיות חלק ממערכת הכריזה הכללית לסייע באיתור נעדרים וילדים במקרה הצורך.

"שנה שעברה", ציין וינגרטן, "היה שיתוף פעולה נפלא עם הפרויקטור יוסי דייטש ואני רוצה לברך על כך. אנו בארגון זק"א נתאים את עצמנו לכל מצב. אני מברך את העוסקים במלאכה בברכת הצלחה ושזכות התנא הקדוש רבי שמעון בר יוחאי תעמוד לכולנו".

יו"ר הוועדה, ח"כ צבי פוגל, אמר לסיכום הדיון כי מדובר באירוע היהודי הגדול ביותר בעולם ודווקא בגלל המלחמה ומה שעם ישראל עובר – הוא ירצה להשתתף בהילולא. "על כל הגורמים להיות ערוכים עם האישורים וההכנות שבוע לפני האירוע ולא יום או יומיים, על מנת שיהיה מספיק זמן לתיקון ליקויים", אמר בין דבריו.