אריה קינג
אריה קינגצילום: ערוץ 7

לאור המשבר המתמשך סביב סוגיית תקצובו של אתר המורשת והודעת הוועד המנהל של עמותת "גבעת התחמושת" כי הוא צפוי להיסגר בעוד כשבועיים ב-1 מרץ, סגן ראש עיריית ירושלים ויו"ר סיעת 'מאוחדים' אריה קינג פנה הבוקר (רביעי) במכתב לשר המורשת עמיחי אליהו ובו דרש ממשרדו לפעול לפתרון הסוגייה.

לאחר שבשבועות האחרונים טרם נמצא מקור תקציבי ממשרדי הממשלה בסכום של 2.5 מיליון שקלים הדרושים להמשך פעילות האתר, פנה אריה קינג לשר אליהו שמשרדו אמון על אתרי המורשת במדינת ישראל. אלא שעם כהונת הממשלה הנוכחית פוצל המשרד לענייני ירושלים ומורשת לשני משרדי ממשלה שונים והאחריות על אתר ההנצחה, שפועל מתוקף 'חוק המרכז למורשת מלחמת ששת הימים, שחרור ירושלים ואיחודה, בגבעת התחמושת' אשר חוקק בממשלה ה-35, נפלה בין הכיסאות. הממשלה הנוכחית החליטה כי באופן זמני הטיפול באתר יהיה באחריות משרד ראש הממשלה עד להקמת ועדה שתכריע בסוגיה, וזו טרם הוקמה.

"כמו רבים בעם ישראל, נדהמתי לשמוע כי אתר המורשת הלאומי ייסגר בסוף החודש הקרוב בשל קיצוץ משמעותי בתקציבו", פתח קינג את מכתבו. "גבעת התחמושת הינו אתר מורשת שמנגיש את אחד מסיפור הגבורה המופלאים והמכוננים בתולדות עמינו, במלחמה על איחודה ושחרורה של ירושלים. במרוצת השנים הפכה הגבעה למוזיאון הנצחה מפואר שאירח דורות של תלמידים ורבבות מבקרים בשנה, ההולכים בתעלות הפרושות על הגבעה, לומדים על הלחימה בבונקרים המבוצרים, ההקרבה, הרעות ואחוות הלוחמים והחתירה לניצחון - הכל למען הגשמת תפילת הדורות להגעה לירושלים", ציין.

בהמשך המכתב קינג הדגיש כי במיוחד בעת הזו, בה ישראל נתונה במלחמה, קיימת חשיבות רבה לסיפורי המורשת. "כעת, כשאזרחי ישראל נושאים עיניהם לגבורתם של מפקדי וחיילי צה"ל שנלחמים ברצועת עזה, קיימת חובה מוסרית וערכית לשמר את הזיכרון ולהמשיך את הנחלת המורשת לדורות הבאים".

"אבקשך, כשר לענייני מורשת וכמי ששרת כלוחם בגדוד 202 המפואר של חטיבת הצנחנים אשר גדל והתחנך על סיפור מורשת הקרב במלחמת ששת הימים - לפעול ככל היכולת וללא דיחוי באמצעות משרדך להסדרת הנושא, כדי למנוע את רוע הגזירה ולהבטיח את המשך פעילותו התקינה של אתר חשוב זה".

האתר ההיסטורי בגבעת התחמושת מנציח את אחד מסיפורי מורשת הקרב המכוננים במלחמת ששת הימים במערכה על שחרור ירושלים בו נפלו 36 לוחמים, ובמקום פועל מוזיאון הנצחה רחב ידיים שמושך אליו עשרות אלפי מבקרים ותלמידים מידי שנה. הודעת הנהלת גבעת התחמושת באה לאחר הקיצוץ המתוכנן בתקציב המדינה, שנראה כי ייפגע גם באתר המורשת ההיסטורי כשתקציבו צפוי לקטון ב-50% ולפי שעה טרם נמצא הסכום הדרוש

מלשכת השר אליהו נמסר בתגובה: "מתחילת השנה המשרד פועל על מנת לסייע לאתר גבעת התחמושת לרבות העברת תקציבים. גבעת התחמושת הוא סמל לאומי ואחד מאתרי המורשת החשובים במדינת ישראל. משום כך, כבר בחודש שעבר הודיע השר ללשכת ראש הממשלה שהמשרד ישמח להעניק תקצובים נוספים, אך בתנאי שהדבר לא ייעשה באופן רנדומלי וכפלסטר זמני, אלא כחלק מפתרון קבוע ומסודר בבסיס התקציב שיקנה למקום יציבות כלכלית ארוכת שנים. אני שמח שראש הממשלה קיבל את האחריות לסיום המשבר, וכולי תקווה שבקרוב מאוד נשיג הסדר קבוע על מנת שהנצחת הנופלים, מורשתם וסיפור גבורתם ההירואי ימשיכו ללוות אותנו לדורי דורות".