פערים בזוגיות
פערים בזוגיותצילום: ISTOCK

עם היועצת הזוגית, הילה יפרח, שוחחנו על האתגרים הזוגיים של המפונים משדרות במרוצת החודשים בהם הם שוהים במלונות, כמי שפוגשת אותם ומטפלת בעשרות זוגות שכאלה.

יחד עם בעלה, אילן, פוגשת הילה זוגות רבים מקרב המפונים משדרות לטיפולים זוגיים במסגרת מיזם סיוע של קהילת רעות. "עברנו ארבעה חודשים מטלטלים ומורכבים, וגם הזוגות שפגשנו בחודשים האחרונים טולטלו היטב גם מהאירוע של השבת עצמה כאשר הם פגשו את עצמם במצבים מורכבים ואת הילדים במצבים מורכבים, וגם מהמצב שבו לא נמצאים בבית ולא יודעים מה יהיה. זו סיטואציה מורכבת שיש לה השלכות על הזוגיות ועל המשפחה".

השלכות על הזוגיות קיימות גם סביב עצם הטלטלה שעברו המשפחות בבוקר שמחת תורה ובימים שחלפו מאז וההתמודדות הזוגית והאישית עם הטלטלה, וגם מעצם השהייה המשותפת ילד עם הילדים בחדרי מלון, מה שגורר גם קושי זוגי וגם סיטואציות מורכבות להתמודדות לצד סימני השאלה לגבי העתיד שמוסיפים על המורכבות הקיימת והשלכותיה.

האתגרים, אומרת הילה, לא תלושים מהחיים אלא חלק מהאתגרים הנמשכים מעצם הזוגיות גם בתקופות של שגרה. הטיפול המתבקש נעשה מתוך מבט לטווח ארוך. "אני חושבת שדווקא העובדה שמדובר בתקופה לא רגילה שבה יצאו מהשגרה והיה יותר זמן פנוי ללא עיסוק בבישולים ובשגרה של הבית, זה מה שאיפשר עבודה כבר בטווח קצר ולראות שינויים דווקא מהמציאות הכאוטית הזו שהיא גם מיוחדת".

"אצל כל זוג כל אחד מגיב אחרת למצבים של סטרס וזה לגיטימי ונורמאלי. למשל, לפעמים אחד צריך להיות מעודכן כל הזמן בחדשות ולהיות מחובר למה שקורה, בעוד השני זקוק לשקט ורואים איך זו יכולה להיות התחלה של קונפליקט זוגי. כעת הם חווים את זה בצורה קיצונית יותר, כמו השאלה איך לחזור לבית ואם לחזור. בן זוג אחד שרוצה לקחת את הזמן ולא למהר לחזור וגם על הרקע הזה יש לא מעט קונפליקטים".

וגם התגובה של בני הזוג למציאות המטלטלת של בוקר שמחת תורה משפיעה על הזוגיות. לשאלתנו אם יתכנו אכזבות של בן זוג אחד מתגובתו של האחר למצוקה, אומרת הילה כי אכן, גם זה קיים, "אבל קיימות גם דוגמאות הפוכות, של הערכה גדולה מאוד והתפעלות והודיה לבן הזוג שגילה סובלנות, אורך רוח או קור רוח כדי לראות את השני. שני הדברים נמצאים וכמטפלים זוגיים אנחנו עוזרים לבני הזוג לראות את הדברים הלא מובנים מאליהם הללו".

וכאמור, לעיתים דווקא היציאה מהשגרה אל מציאות בה אין צורך לעסוק בסדר היום הקבוע מתוך התפקידים הקבועים, דווקא היציאה הזו היא שאיפשרה התמקדות בטיפול זוגי, ביציאה משותפת וצעדים שבימי שגרה בני הזוג לא יכולים היו להרשות לעצמם, לעיתים גם בשל השיקול הכלכלי שבמקרה זה נחסך בחלקו בשל הסיבסוד של קהילת 'רעות' את מיזם הסיוע.