ד"ר אלעד תומר ז"ל
ד"ר אלעד תומר ז"לצילום: באדיבות המשפחה

על דמותו המיוחדת של ד"ר אלעד תומר ז"ל שנהרג בתאונת דרכים ביום שישי האחרון שוחחנו עם אלמנתו טל, ועם הוריו, אפרים ודינה, המספרים על אישיות יוצאת דופן שאיבדה המשפחה ואיתה מעגלים רחבים של מכרים וארגונים השרויים באבל על מותו.

טל הייתה עדה לתאונה ואף נפצעה בה. היה זה בעקבות תאונה שהתרחשה סמוך למחלף נטופה שליד מצפה נטופה בו מתגוררת המשפחה. אלעד וטל יצאו למקום ושם ראו רכב שנפגע באורח קשה ולצידו חייל שעמד בחוץ. אלעד ירד ראשון מהרכב וטל המשיכה בנסיעה על מנת להחנות אותו בסמוך. כאשר הוציאה את הווסט סימן לה אלעד שאין צורך, החייל בסדר ולא נפצע והוא מסרב לפינוי.

אלעד וטל שוחחו אתו והבינו שהוא בדרכו למילואים. אלעד הציע להעביר את הציוד שלו לרכבם ושיקפיצו אותו לתחנת הדלק הסמוכה. כששמע החייל שהם ממצפה נטופה סיפר שיש לו משפחה במקום ואלעד וטל הציעו שיקפיצו אותו למשפחתו שבישוב.

בעוד הם מעבירים את הציוד של החייל לרכבם כששתי כבאיות כבר הגיעו למקום, מכיוון שלא ברור לטל המציינת כי שני הנתיבים היו חסומים, הגיעה מכונית שהחליקה על הכביש בתנועה של סימן שאלה "וקטפה לי את אלעד".

טל ראתה את תחילת סיבוב ההחלקה של המכונית ומההדף היא נפלה על הכביש, ספגה מכות ופגיעות פנימיות קלות, משקפיה נפלו, אך האדרנלין זרם והיא קמה על רגליה לחפש את אלעד "מיד הבנתי שהמצב לא טוב", היא משחזרת ומתארת את ניסיונות ההחייאה ועיסויי הלב שביצעה בו ואת ההודעה לחברי הישוב שיאמרו תהילים למענו, אך מותו נקבע. מאז המראות חוזרים אליה ללא הרף בפלאשבקים בלתי פוסקים.

אלעד ז"ל היה ד"ר לפיזיקה, מדען בכיר ברפאל, התנדב באיחוד הצלה ולאורך היממה הקפיד לקפוץ לכל קריאה. ביממה שלו, אומרת טל, היו 50 שעות ולא 24. "אין לי מושג איך הוא הספיק את הכול וגם להיות אבא טוב, בעל טוב, בן טוב ונכד טוב", היא אומרת ומודה על 29 שנים וחצי בהן זכתה לחיות אתו.

דינה, אמו של אלעד, מספרת על ימיו כילד המגלה כישרונות נדירים: "הוא הבכור שלנו. הוא נולד כשאבא שלו היה בשירות סדיר. כבר בכיתה ד' מנהל בית הספר החליט להקפיץ אותו כיתה. הוא עבר לכיתה ו'. סיים תיכון בגיל 17 עם שנה אוניברסיטה. בשירות הסדיר סיים תואר ראשון במתמטיקה ופיזיקה. עשה שירות צבאי והמשיך לתואר שני ושלישי. לא היה מקצוע שהוא קיבל בו ציון לא טוב".

אפרים, אביו של אלעד מוסיף: "הצבא איתר אותו והבן שיש לו עסק עם מתמטיקאי גאון. ייעד אותו ל-8200. ידוע לי שהוא עסק שם בפיענוח ופיתוח שמצריכים ידע מתמטי עצום. הוא המשיך גם בשירות המילואים ב-8200 עוד הרבה שנים וכל זה במקביל להתפתחות המקצועית שלו אחרי שסיים את התואר השלישי ואז התחיל לעבוד ברפאל ויחד עם טל עבר לגור בצפון. היה לו ברור שאם הוא יתקבל לרפאל הוא יעבור לגליל", אומר אפרים ומציין כי גם הוא עצמו עבד בתעשייה האווירית עד הפרישה.

ברפאל, אומר אפרים, "הוא עבד בתחום של סימולציות בלוחמה אלקטרונית, שטח מקצועי של רפאל במימון משרד הביטחון, פיתוח טכניקות שעוסקות בניתוח מערכות אויב".

אנחנו שואלים את טל, אפרים ודינה אם במהלך ימי השבעה הם מתוודעים לפרקים שלא הכירו מחייו של אלעד ז"ל ואפרים משיב: "את כל מה ששמעתי בהספדים ידעתי. הכרתי את הפעילות באיחוד הצלה, השקעה בדף יומי, את המעבר ללימוד ירושלמי אחרי שסיים את הש"ס, את הלימוד עם הילדים וכו', אבל אנחנו שומעים על העזרה לזולת כמו המקרה של החייל שעבר תאונה. הוא יכול היה לומר שאם החייל בסדר אפשר להמשיך והוא בוחר לעזור לו ולהעביר את הדברים. אנחנו שומעים על עוד מקרים שבהם מישהו נתקע בצומת גולני לפני שבת והוא רץ לעזור. ניצול הזמן זה היה אלעד שבדרך לעבודה לומד דף יומי עם חבר. כשהוא איתנו בשבת הוא מגיע לבית הכנסת עם צילומים של הירושלמי כדי לנצל את הזמן".

דינה מוסיפה: "לפני כמה חודשים הרגשתי לא טוב. התייעצתי אתו והוא הפנה אותנו למיון הנכון בתל השומר ומיד הגיע באמצע היום כדי לבדוק מה שלומי ולדבר עם הרופאים". אפרים מציין גם את מסירותו לסבים ולסבתות שלו, ניצולי השואה. ,הוא היה מסור לנו מסירות אין סוף".

"למזלי הרב ידעתי לצד מי אני חיה", אומרת טל. "הוא שיתף אותי בהכול, כך שאת הרוב ידעתי. הוא היה אדם מאוד צנוע ועניו, לא מתפאר ולא מנופף בתואר האקדמי, והכל בסבלנות, מאור פנים, חיוך והרבה מאוד הכלה. הוא ידע לומר את המילה הנכונה בזמן המקום. הוא היה הכתובת למילת עידוד כשהילדים היו צריכים. הייתי מודה בלילה לפני השנה לקב"ה ואמרתי שכנראה מישהו במשפחה למעלה נתן לי את הזכות לחיות לצידו. אדם משכמו ומעלה מכל הבחינות, נשמה טוב ולב טוב".

אפרים מציין את האבדן הגדול למדינת ישראל עם מותו. במוצאי השבת ראש מפא"ת התקשר למשפחה כדי להבין איך קרה שאלעד נעלם לנו, כלשונו של אפרים.

אחיה של טל, חסיד של הרב'ה מסאסוב, סיפר לה ששאל את רבו איך זה שאדם כזה נקטף מאיתנו, איך לוקחים אדם כזה. "הרבי אמר לו שבתקופה קשה כזו של עם ישראל, אלעד היה אדם שרואה את כל בני האדם בטוב ובדברים חיוביים, בטוב, בחיוך, בסבלנות ובהכלה, והקב"ה לקח אותו אליו כי הוא היה צריך מישהו שיהיה מליץ יושר על עם ישראל".

בעוד חודש וחצי אמור אחד מילדיהם של אלעד ז"ל וטל להתחתן וכשאנחנו שואלים איך היא תעשה זאת לבד היא משיבה שהיא "לא לבד. יש לי את המשפה המורחבת שתעטוף אותנו, וכך משפחת איחוד הצלה, הישוב ומשפחת רפאל שעוטפים אותנו בחיבוק מאוד גדול. כמו שאלעד בלב של כולם אני בטוחה שנמשיך להיות בלב של כולם והם ילוו אותנו יעטפו אותנו".

מוסיפה טל ומספרת: "סבא רבה שלי נהרג ב-48' בדרך לקבר רבי מאיר בעל הנס. חיילים של צבא ההגנה של קאוקג'י שהגיעו מעיראק הרגו אותו. הוא קבור בקבר אחים בקרני חיטים. אבא שלי היה עולה אליו לקבר לפני כל בר מצווה והזמין אותו לבקר בבר מצווה. אנחנו נגיע לקבר של אלעד ונזמין אותו להיות בחתונה ואני בטוחה שברוחו הוא יהיה בחתונה ונשמח בחתונה עד כמה שאפשר".

חייל המילואים שלעזרתו יצאו טל ואלעד עודו מורדם ומונשם לאחר שהמכונית שפגעה באלעד והביאה למותו העיפה אותו אל מעבר לגדר ההפרדה, שם הוא נפצע. איש כיבוי האש שנפגע גם הוא חזר להכרה בשבת. "אני מקווה מאוד שהוא יהיה בסדר, ורק אלעד שלי נקטף", אומרת טל.