הענקת התושבות
הענקת התושבותצילום: משרד הפנים

שר הפנים משה ארבל החליט להעניק מעמד של תושבות קבע לחמיד אבו עראר ששכל את אשתו והציל עשרות חיילים ב-7 באוקטובר.

ביום הטבח, חמיד ואשתו נורו ברכבם על ידי מחבלי החמאס ואשתו, אזרחית ישראלית, נרצחה וחמיד נפצע. סמוך לאירוע, על אף פציעתו, אבו עראר יצר קשר עם חיילי צה"ל והזהיר אותם מפני המחבלים תוך סיכון חייו ובכך הציל חיי עשרות חיילים.

בעקבות האירוע, נותר חמיד לטפל לבדו בתשעת ילדיו, אזרחי ישראל, קטינים, אשר לחלקם אתגרים רפואיים.

הסיפור ההירואי של חמיד אבו ערארסרטו של רגב קונטס / עמותת 'האם ראית את האופק לאחרונה?'

בחוות הדעת שהוגשה לשר ארבל על ידי הוועדה נכתב כי "מדובר במבקש אשר חווה אירוע טרור מהקשים שידעה מדינת ישראל ואשר אשתו ההרה נרצחה בדם קר ע"י מחבלים מתועבים לנגד עיניו".

"במקרה מסוג זה, מדינת ישראל אינה יכולה להישאר אדישה ולא להיות מעורבת בעובדה שמדובר בתא משפחתי הכולל תשעה ילדים קטינים, אזרחי ישראל שנותרו יתומים מאם והמבקש נותר עמוד השדרה היחיד לילדיו".

השר ארבל אמר כי "היום הזה הוא יום חשוב בו אנו מראים לעולם שאנחנו במאבק נגד הרוע, נגד החושך, השותפות שלנו בני אברהם היא חזקה ואמיצה".

"הפעולה האמיצה שעשית תוך סיכון חיים רגעים ספורים אחרי שרצחו בדם קר לנגד עיניך את רעייתך, והצלת חיים של עשרות חיילים, המעשים שלך והדברים שלך נגעו בלבבות של כולנו, אזרחי ישראל וחיילי צה"ל כולם אסירי תודה לך, משרד הפנים מודה לך ומכריז על היותך חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל".

"אני רואה זכות להיות זה שמעניק לך את תעודת הזהות שלך, הבשורה שאתה וילדיך הינם חלק בלתי נפרד מהזהות הישראלית היא בשורה עבור המדינה ואזרחיה כולם".

בסרטון שנערך איתו על ידי עמותת "האם ראית את האופק לאחרונה", כחודש לאחר הטבח, אמר כי הבין שאשתו לא תשרוד, "אמרתי לה 'פאטמה, אין אל מלבד אללה ומוחמד הוא נביאו', היא הספיקה לחזור על זה ארבע פעמים. בפעם החמישית היא כבר לא הצליחה להשלים (את המשפט)".