הרב חיים נבון
הרב חיים נבוןצילום: Yonatan Sindel/Flash90

הרב חיים נבון מסביר בטור ב'מקור ראשון' כי השינוי בגיוס חרדים יגיע מבני המגזר עצמו ואילו לחץ חיצוני חזק עלול לגרום להם דווקא לתגובת נגד.

הרב נבון כותב, "החרדים, לדאבון הלב, אינם שבט לוי, אלא שבט ראובן, שסירב להצטרף למלחמה נגד סיסרא. עליהם שוררה דבורה הנביאה, לדיראון עולם: 'למה ישבת בין המשפתיים, לשמוע שריקות עדרים? לפלגות ראובן גדולים חקרי לב'".

"ההשתמטות החרדית ממיטה כלימת עולם על השבט החשוב הזה בעם ישראל. ייתכן מאוד שנכדי המשתמטים העכשוויים יתביישו בסבם, שלא נחלץ לעזרת ה' בגיבורים. אך מה זה עוזר לנו עכשיו?", תוהה הרב נבון.

הוא מציין כי "שוויון בנטל הוא מיתוס, אך שותפות בנטל היא דרישת מינימום. נכון, החרדים מתנדבים לשרת בזק"א, ועושים שם מלאכת קודש. אבל מעולם לא הסכמנו לעסקה שבה אנחנו נהרגים והם מזהים את גופותינו. שיתכבדו ויתרמו את חלקם גם בין שורות הלוחמים. כפי שאמר משה רבנו לבני ראובן הקדמונים: 'האחיכם יבואו למלחמה – ואתם תשבו פה?!'. בני ראובן לא השיבו לו שהם יחלקו קביים לפצועים מטעם יד שרה".

עם זאת הרב נבון כותב כי "השינוי בחברה החרדית בוא יבוא, כי כל אף רגיש יריח בסופו של דבר את ריקבון ההשתמטות; אך הוא יבוא רק מבפנים, כשהחרדים עצמם ימאסו ברקב המוסרי הזה. רק החרדים עצמם יכולים לתקן את החברה שלהם. לחץ חיצוני חזק עלול לגרום להם דווקא לתגובת נגד. אנחנו צריכים להמתין בסבלנות – ולמרבה התסכול, אין לנו סבלנות ואין לנו זמן".

הוא מוסיף, "אינני מיואש, משום שההיסטוריה מלמדת ששינויים כאלו אכן קורים לא פעם, ואפילו במהירות. לא נחוצה כאן מהפכה כוללת, אלא שדרוג מוסרי. איננו רוצים שהחרדים יפסיקו להיות חרדים, אלא שיחרדו גם לגורל עמם".

לסיום כותב, "נתפלל שיהפוך ה' את ליבם במהרה לטובה על עם ישראל, ובינתיים לפחות נקיים את חובת המחאה; לפחות נזכיר לאחינו החרדים שהתירוצים להשתמטותם אינם משכנעים אותנו. אני לא מאמין שהתירוצים הללו משכנעים אפילו אותם".