לונדון
לונדוןצילום: רויטרס

בית המשפט בבריטניה דחה את ערעורה של שאמימה בגום, מוסלמית ילידת בריטניה, שברחה בגיל 15 על מנת להצטרף לשורות דעאש וכעת דורשת לקבל בחזרה את אזרחותה הבריטית.

בגום המוסלמית נולדה בבריטניה להורים ממוצא בנגלדשי. בגיל 15 היא עזבה את בית הספרה יחד עם עוד שתי נערות, וחצו את הגבולות עד לסוריה כדי להצטרף לארגון דאעש.

עשרה ימים לאחר שהגיעה לסוריה היא התחתנה עם אזרח הולנדי שהתאסלם והתנדב גם הוא לשורות דאעש בסוריה. היא ילדה שלושה ילדים שכולם מתו בתוך מספר ימים או שבועות בלבד במחנות דאעש.

בשנת 2019 הודיע שר הפנים הבריטי דאז, סאג'יד ג'אוויד, כי החליט לשלול את אזרחותה הבריטית של בגום עקב התנדבותה לדאעש. למרות שהחוק הבינלאומי אוסר על השארת אדם ללא אזרחות, קבע ג'אוויד כי היא מחזיקה גם באזרחות בנגלדשית ולכן החליט לשלול את אזרחותה הבריטית. מאז ביקשה בגום מספר פעמים לקבל בחזרה את אזרחותה הבריטית על מנת לשוב ולהתגורר בממלכה, אולם ממשלת בריטניה ובתי המשפט דחו את הבקשות.

בגום פנתה לבית המשפט לערעורים, שדחה ביום שישי שוב את דרישתה לקבל חזרה את האזרחות הבריטית ולשוב לבריטניה. "אפשר לטעון שההחלטה במקרה של גברת בגום הייתה נוקשה מדי. אפשר גם לטעון שגברת בגום היא המחברת של האומללה שלה עצמה. אבל אין זה לבית המשפט הזה להסכים או לא להסכים עם אף נקודת מבט. המשימה היחידה שלנו היא להעריך אם החלטת שלילת האזרחות הייתה בלתי חוקית. הגענו למסקנה שלא, והערעור נדחה", קבעו השופטים.

עורך דינה של בגום, דניאל פורנר, אמר כי "הצוות המשפטי שלה לא מתכוון להפסיק להילחם עד שהיא תעשה צדק ועד שהיא תחזור בשלום הביתה".