לשכת התעסוקה, ארכיון
לשכת התעסוקה, ארכיוןצילום: יוסי זמיר, פלאש 90

שירות התעסוקה מפרסם הבוקר (ראשון), את הדו"ח המקיף לסיכום פעילות 72 לשכות התעסוקה שלו, הפרוסות מדן ועד אילת, בשנת 2023.

נתוני הביצוע של שירות התעסוקה הושפעו ממלחמת חרבות ברזל אשר נפתחה בראשית הרבעון האחרון של השנה וטרם נסתיימה.

נוכח המלחמה והשפעתה על שוק העבודה, שירות התעסוקה ביצע 72.4 אלף השמות לעומת 80.1 אלף שרשם ב- 2022.

השפעתה של מלחמת חרבות ברזל על תהליכי העבודה של שירות התעסוקה ניכרת גם בשיעור המושמים מכלל דורשי העבודה, אשר היה נמוך מזה שנרשם בשנה החולפת – 11% היוו המושמים מכלל דורשי העבודה ב- 2023 לעומת 16.4% שהיוו ב- 2022. אולם, ירידה זו מוסברת בעלייה המשמעותית במספר דורשי העבודה שהיו פעילים במהלך השנה – מ- 419.1 אלף ב-2022 ל- 580 אלף ב-2023 – ובעיקר, בעובדה שהמצב המלחמתי לא רק הוביל לעלייה במספר דורשי העבודה אלא גם הביא לירידה במשרות הפנויות.

מספר דורשי העבודה שהשתתפו בכלים ובתכניות – כדוגמת סדנה, קורס, אימון תעסוקתי, ייעוץ קריירה, ייעוץ פסיכולוגי תעסוקתי וכו' – עמד השנה על 100.6 אלף, על פניו ירידה בהשוואה ל- 105.9 שהשתתפו ב- 2022. אולם, ביחס שבין מספר ההשתתפיות למספר המשתתפים נרשמה עלייה משמעותית – אם ב-2022 היחס עמד על 1.55, קרי כל דורש עבודה שהשתתף קיבל בממוצע 1.55 כלים תומכי השמה, הרי שב- 2023 היחס עלה ל-1.75, כלומר כל דורש עבודה שלקח חלק בפעילות תומכת השמה קיבל בממוצע 1.75 כלים שכאלה. ביטוי מובהק למעבר הפרדיגמטי שהוביל השירות, הנותן דגש לאיכות של תהליכי ההשמה.

רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה אמר כי "שוק העבודה הולך ומשתנה בהיקף ובקצב חסרי תקדים, עד כדי כך שהדבר היחידי שקבוע בשוק העבודה החדש הוא עצם השינוי. מי שלא ישכיל לעמוד בתהליכי השינוי המהירים פשוט יישאר מאחור, ולנו אין כוונה להשאיר אף אחת ואף אחד מאחור. לפיכך, בשנים האחרונות, וביתר שאת בשנה החולפת, הובלנו שינוי מקיף מאוד בעבודת שירות התעסוקה והעברנו את הדגש מכמות לאיכות של תהליכי השמה. כתוצאה מכך, שיפרנו משמעותית את האפקטיביות של תהליכי ההשמה, העמקנו את האיכות שלהם והתאמנו אותם לאתגרים הכבירים".

"את אפקטיביות השינוי ניתן לראות בשורת ההישגים שהשגנו בשנת 2023 על אף מלחמת חרבות ברזל והאתגר התעסוקתי שהביאה עמה. נמשיך בדרך הזאת גם בשנת 2024, בתקווה להוסיף ולשפר את השירות הניתן לדורשי העבודה, למעסיקים ולכלכלת ישראל. אני שב וקורא לכל דורשות ודורשי העבודה להיעזר בנו – יש לנו מגוון רחב מאוד של שירותים ועובדות ועובדים הרתומים והמיומנים לסייע לכם לשוב באופן מיטבי למעגל העבודה, לא רק לעזור לכם למצוא עבודה אלא גם ובעיקר לסייע לכם בחיזוק והקניית מיומנויות וכישורים הכרחיים לשוק העבודה המשתנה", הוסיף.