ג'ייקוב רוטשילד
ג'ייקוב רוטשילדצילום: יח"צ

הבנקאי היהודי-בריטי, ג'ייקוב רוטשילד, שהחזיק בתפקידים בכירים בשושלת הבנקאים היהודיים המפורסמת ונחשב לפילנטרופ שתרם כספים רבים לישראל, הלך לעולמו היום (שני) בבריטניה בגיל 87.

משפחתו מסרה הודעה לפיה "הוא היה בעל נוכחות בולטת בחייהם של אנשים רבים. הוא היה איש כספים מוכשר להפליא, מומחה באמנויות ותרבות, משרת ציבור מסור, תומך נלהב במטרות צדקה בישראל ובתרבות היהודית, איש איכות הסביבה נלהב וחבר אהוב, אבא וסבא".

רוטשילד נחשב פילנטרופ שתרם כספים רבים למוסדות יהודיים בישראל וברחבי העולם.

הנשיא הרצוג ספד את רוטשילד בפוסט שפרסם ברשת X בו הזכיר את תרומותיו של רוטשילד ל"בניין בית המשפט העליון המרשים, והבניין החדש והיפה של הספרייה הלאומית, שלמרבה הצער הוא לא זכה לראות. לתרומתו של לורד רוטשילד לבריטניה, לישראל ולעולם הייתה חשיבות והשפעה רבה".

"למרות העצב הרב שנלווה לפרידה ממנו, במיוחד בימים קשים אלו, נדיבותו וחוכמתו ייזכרו באהבה ובהערכה", כתב הרצוג.

הלורד ג'ייקוב רוטשילד נולד בשנת 1936 ולאחר לימודיו באוניברסיטת אוקספורד החל לעבוד בבנק המשפחתי NM Rothschild & Sons. לאחר מכן הוא הקים קרנות השקעות שתמכו בעסקים רבים, לרבות חברות סטארט-אפ והייטק ברחבי העולם. הוא נחשב לתומך נלהב של מוסדות אמנות, ובין השנים 1985-1991 כיהן כיו"ר חבר הנאמנים של הגלריה הלאומית בבריטניה. בין השנים 1989 עד 2018 הוא שימש כיו"ר ארגון "יד הנדיב", הקרן המשפחתית של רוטשילד בישראל.