אבטחה של משטרת לונדון
אבטחה של משטרת לונדוןצילום: iStock

ראש ממשלת בריטניה, רישי סונאק, הודיע כי החליט להעביר סכום של 72 מיליון ליש"ט לטובת אבטחת מוסדות יהודיים בכל רחבי בריטניה, בעקבות האיומים האנטישמיים המתגברים וניסיונות הפגיעה ביהודים בממלכה.

לדברי סונאק, הכסף יועבר לאבטחת בתי ספר וגני ילדים, מרכזים קהילתיים יהודיים, בתי כנסת ועוד, וישמש לשכירת מאבטחים נוספים, מצלמות במעגל סגור ומערכות אזעקה.

ההחלטה להקציב את הסכום הגבוה להגברת האבטחה על המוסדות היהודיים בבריטניה מגיעה לאחר העלייה המשמעותי במספר התקריות על רקע אנטישמי מאז פרוץ המלחמה בעזה.

מתוך הסכום הזה, 54 מיליון ליש"ט יועברו לארגון Community Security Trust הפועל להגנה על יהודי בריטניה, על מנת לסייע באמצעי הגנה עד שנת 2028.

בנאום שנשא בארוחת הערב השנתית של ארגון Community Security Trust אמש (רביעי) אמר סונאק כי "העלייה במתקפות הגזעניות פירושה שכל המרקם של האומה שלנו נמצא בסכנה. זה מזעזע ושגוי, כל הדעות הקדומות והגזענות שראינו בחודשים האחרונים. התקפת חמאס ב-7 באוקטובר הייתה מעשה הטרור המתועב ביותר נגד ישראל שכל אחד מאתנו ידע אי פעם. אחריה הגיעו רמות שיא של אנטישמיות במדינה הזו שהן לגמרי מחליאות. זו שנאה טהורה ופשוטה. זו מתקפה על העם היהודי".

"נילחם באנטישמיות הזו עם כל מה שיש לנו. כראש ממשלה אני אוביל את הממשלה הזו במאמץ ארוך טווח לחזק את ביטחונכם, להגן על הערכים הדמוקרטיים הליברליים שלנו, ולשנות את התרבות שלנו כדי שנתמודד עם שורשי השנאה הזו", הוסיף.

בשנת 2023 נרשם שיא של 4103 תקריות על רקע אנטישמי, עלייה של 147 אחוזים לעומת שנת 2022.