ח"כ עמית הלוי
ח"כ עמית הלויצילום: ערוץ 7

אתמול (ד') הבהיר שר הביטחון יואב גלנט באופן רשמי כי ללא הסכמת כל חברי הקואליציה רבתי, הוא לא יגיש את חוק הגיוס. חבר הכנסת עמית הלוי שוחח עם ניסים משעל וטל שלו והגיב על דבריו.

"גלנט גלגל למעשה את הנייר הריק שבזמנו גנץ הודיע שהוא רק שם חתימה בסוף", אמר חבר הכנסת בפתח השיחה. "אני לא חושב שזו דרך נכונה. זה לא עניין של וטו של שחקן כזה או אחר, יש פה עקרונות שלעניות דעתי צריכים להיות מוסכמים. החובה לשרת בצבא היא גם חובה דתית ראשונה במעלה, כל מי שלמד תורה היה צריך לדעת את זה. זו חובה אזרחית מחויבת על כל האזרחים".

ח"כ עמית הלוי תוהה מדוע באופוזיציה זועקים שיש לגייס את החרדים ולא מתייחסים כלל לציבור הערבי בישראל כשדורשים שיוויון בנטל.

"משום מה הפיל שבחדר שנקרא הציבור הערבי לא עולה מספיק בדיונים, אני לא שומע את לפיד צועק על זה. גם זה חלק מהעניין, לא אומר שמערכת הביטחון יכולה במסגרת אי התאמות כאלה ואחרות להציע מסלולים אחרים, אבל הבסיס הוא שכל אדם מחויב לשירות בצבא", אמר הלוי בראיון ל-103FM.

הוא ציין כי "מה שצריך לעשות, ההסכמה הזו כמו שאמרתי היא לא הבעיה ולא הפתרון. אני מזכיר שגם לפיד כשהעביר את חוק הגיוס, בית המשפט העליון ביטל. לכן אני אומר, אני לא בטוח שהפתרון הוא בווטו של בני גנץ או לחצים של יאיר לפיד".

לגבי גיוס החרדים אמר כי "השאלה מה עושים באמת כשיש ציבור שמבחינה אידיאולוגית לא נמצא איתנו במקום הזה. החובה היא חובה בסיסית, ואני מקווה שיש לזה רוב. אם הדרך לשם היא פירוק הקואליציה - הניסיון הוכיח שזה לא שם. את ההצעות של בני ויאיר לפיד ראינו בעבר, הן לא הובילו למקום יותר טוב. צריך לפנות לציבור החרדי, לומר את הדברים הפשוטים, המצב הזה בוודאי לא יכול להימשך, הוא בלתי נסבל, לא מבחינה מוסרית ולא מבחינה מעשית. זה חייב להשתנות".

"הדבר העיקרי שמעבר לצורך שהוא צורך קיומי, הצורך הזה משקף מצווה במסורת שלנו, מרכזית מאוד, להגן על העם היהודי, על הריבונות. כל אדם חרדי, ככל שהוא יותר חרדי, הוא צריך להכיר את המצווה הזו יותר ולשרת בצבא. אפשר לייצר קבוצה שהיא לאורך שנים לומדת תורה, זה דבר מקובל, אבל לא בהיקף שיש היום", סיכם.