תיעוד: עשרות עזתים נפגעו בעת שבזזו סיוע הומניטרידובר צה"ל

בצה"ל מדווחים היום (חמישי) כי במהלך הכנסת משאיות סיוע הומניטרי לפנות בוקר לצפון רצועת עזה, התפתחה התקהלות אלימה של תושבים עזתים סביב המשאיות, שבזזו את הציוד שהגיע.

במהלך ההתקהלות נפגעו עשרות עזתים כתוצאה מדוחק ודריסה. דובר צה"ל מסר כי פרטי האירוע בבדיקה.

במהלך האירוע חלק מההמון התקרב באופן מאיים לכוח צה"ל שתפקידו היה לאפשר את העברת המשאיות כחלק ממבצע הומניטרי להעברת הסיוע. הלוחמים, שחשו בסכנה, הגיבו בירי.

משרד הבריאות בעזה, המצוי בשליטת חמאס, דיווח כי לפחות 104 נהרגו וכ-700 נפצעו בתקרית.

לפי תחקיר ראשוני של צה"ל, לפנות בוקר הוכנסו 30 משאיות לנקז החוף בפרוזדור נצרים לאחר שהגיעו מכרם שלום ומרפיח. האירוע התרחש ב-4:00 לפנות בוקר כאשר המשאיות היו בדרך למחסות עקורים ליד המעגנה וברימאל.

עם מעבר המשאיות בנקז, אלפי פלסטינים הגיעו מצפון, מכיוון כביש בחוף והתנפלו על המשאיות. כתוצאה מכך, עשרות נהרגו מדוחק ומדריסת המשאיות.

לאחר שחלק מהמשאיות הצליחו לנסוע צפונה התקבל דיווח שחמושים פלסטינים ירו לעבר כלי הרכב ליד מחסות בשייח עג'לין. בנוסף, בנקז עצמו היה כוח אבטחה צה"לי וחלק מההמון שהתנפל על המשאית האחרונה נע לעבר מחלקת לוחמים עם טנק ומטווח של עשרות מטרים מפקד הכוח חש סכנה, ירה באוויר לאזהרה ולאחר מכן ירו לקרבת הפלסטינים ולרגליהם. בתקרית נפגעו פחות מעשרה פלסטינים.

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הגיב: "יש להעניק גיבוי מוחלט ללוחמינו הגיבורים הפועלים בעזה, שפעלו מצוין מול המון עזתי שניסה לפגוע בהם. היום הוכח שהעברת הסיוע ההומניטרי לעזה היא לא רק טירוף בשעה שחטופינו מוחזקים ברצועה בתת תנאים, אלא גם מסכנת את חיילי צה"ל. זו עוד סיבה מובהקת לכך שחייבים להפסיק להעביר את הסיוע הזה, שהוא למעשה סיוע לפגיעה בחיילי צה"ל וחמצן לחמאס".