"הצלחה מסחררת". כך מסכם מנכ"ל מפלגת הציונות הדתית, יהודה ולד, את מערכת הבחירות המוניציפליות שהתקיימה השבוע ולדבריו הפתיעה גם אותו בהצלחה לה זכתה מפלגתו.

"זה נותן המון רוח ועוצמה גם לציבור שלנו וכמובן גם למפלגה", הוא אומר ומציין את האיחודים שיצרה מפלגתו עם מפלגת 'הבית היהודי' במקומות רבים ברחבי הארץ, ובהמשך חיבורים עם גוונים שונים. "המטרה שלנו הייתה לראות איך לא רצים בכמה ראשים, אלא יוצרים רשימות משותפות. עבדנו על זה רבות עוד לפני המלחמה והצלחנו לייצר חיבורים רבים ברחבי הארץ. רצנו ברשימות מאוחדות וזה חלק מהסיבות להישג הגדול".

ולד מספר על ההתמודדות עם הטיעון לפיו אין עוד צורך במיגזריות וניתן לבחור ברשימות גדולות יותר. לדבריו דווקא המלחמה הבהירה עד כמה מגזר הציונות הדתית אינו מגזרי כלל, "הוא הכי לא מגזרי שיש. אנחנו רואים את הישיבות, האולפנות, בני עקיבא, המגזר שלנו עסוק בלתת ולעזור עם ישראל, וגם ברמה המוניציפאלית אמרנו לנציגים שלנו, כשאנחנו מריצים אתכם להיות סגני ראשי ערים זה לא בגלל שאנחנו רוצים שתדאגו לסניף תנועת הנוער, לישיבה או לגן, אלא כי אנחנו רוצים שעשו טוב לכל תושבי העיר. עשרות אלפי אנשים יצאו מהבית כדי להצביע כי הם מבינים שהציבוריות של הציבור הדתי לאומי היא חשובה ויש כוח ועוצמה דווקא למדורת השבט הזו".

באשר לסוגיית הדחייה של מועד הבחירות, בקשה שהעלתה מפלגתו פעמיים והתקבלה רק בפעם הראשונה, אומר יהודה ולד כי חלק מהחששות היה בהבנה שאנשי מפלגתו, אולי בניגוד למפלגות אחרות, עסוקים במלחמה ואין להם את היכולת לעסוק בקמפיינים. "יש לנו מועמדים שחזרו לפני שבוע וחצי לנהל את הקמפיין. אני עצמי הייתי ארבעה חודשים במלחמה וכך חלק גדול מהמטה שלנו ולא היינו עסוקים בזה. יש מפלגות אחרות שיכלו להתעסק בזה יותר והיה לנו חשש שהדבר הזה יפגע בתוצאות, אבל הכוח הדתי לאומי וההכנות שלנו הביאו הישג מדהים למרות ואולי בעקבות המלחמה שהבהירה שצריכים את הרוח והערכים הללו".

ומה לגבי הצל הגדול של הבחירות הכלליות המדוברות על ידי רבים בישראל? האם מפלגת הציונות הדתית ערוכה אליהן? ולד משיב ואומר שכעת הם לא עסוקים בפוליטיקה אלא באתגרי המלחמה, בין אם באוצר ובין אם בעליה וקליטה ובסוגיות נוספות. "אנחנו לא נערכים עכשיו לבחירות", הוא אומר ומעריך כי ההצלחה בבחירות המקומיות העניקה למפלגה פריסה רחבה כפי שלא הייתה מעולם בכל רחבי הארץ, והדבר מהווה תשתית לבחירות הארציות. "כרגע אנחנו לא רואים את זה באופק ולא עסוקים בזה, אלא בחיבור האנשים ויצירת הכוח ולעשות טוב לכל עם ישראל", מדגיש ולד.

על עצם הקריאה לבחירות שנשמעת גם בחוגי הציונות הדתית, אומר ולד כי לטעמו בתקופה זו של מלחמה העם מבקש ומחפש אחדות והתכנסות אל הביחד הישראלי. שיח הבחירות מבקש לייצר שיסוי ופילוג כפי שכולנו מכירים ממערכות הבחירות הקודמות. "שיח פוליטי פוגע כעת במטרות המלחמה".

כחלק מאותו שיח חדש רואה את החיבור של מפלגתו עם 'הבית היהודי' וקבוצות נוספות שיחד, כך הוא מאמין, יעניקו את תחושת הבית לציבור הדתי לגווניו השונים. "תמיד אפשר עוד להשתפר ואני מאמין שבסוף האנשים הטובים והרוח והערכים שקיבלו את אמון הציבור ישתקפו גם בבחירות הכלליות", הוא אומר ומציין את השכנוע שלו בכך שהציבור הדתי כולו על גווניו והבדלי הדעות שבו יכולים לשבת יחד ולנהל ויכוחים יחד בתוך אותו בית פוליטי.