מרדכי ברס בפעילות מבצעית
מרדכי ברס בפעילות מבצעיתצילום: באדיבות המצלם

מרדכי ברס, מנהל חטיבה בישיבת בלבב שלם בירוחם, מסכם בשיחה עם ערוץ 7 140 ימי מילואים.

ברס, בן ה-41, משתף, "היה לי הזכות לראות איך עם ישראל מתגייס במשך 140 יום באיו"ש, לעבוד קשה ומהרגע הראשון במעצרים ופעילויות. ביחד עם קבוצה גדולה שהתנדבו והתגייסו, תוך כדי לידות נותנים משימות, אנשים בכל הגילאים שצריכים לפרנס, סטודנטים וגם אנשים שרק הקימו עסק, כל אחד במקום שלו".

הוא מציין כי "עוד חודש אנחנו חוזרים שוב. ערך החברות הוא אחד בשביל השני כי זה ארוך וקשה והרבה זה שגרה, זו המשימה עכשיו. מי חלם שנוכל לסיים 140 יום ומי חלם שבפסח אנחנו חוזרים. שירתנו בכל גזרת מכבי, קו גדר, מחסום חשמונאים, מבוא חורון, מודיעין עילית וכפר אורנים. גם יצאנו למעצרים ופעילויות בטול כרם במשך 48 שעות ברצף. גם בימים גשומים בתקופה כזו היה חשוב לעבוד כולם אחד בשביל השני. אני חייל פשוט, פשוט להיות עם כולם, שליחות, חובה, זכות".

הוא מבקש להדגיש לא רק את ההתמודדות שלו כמילואימניק אלא גם את ההתמודדות של בית הספר. "כמות אדירה מהישיבה התגייסה, מלא מהצוות, ומצד שני מהרגע הראשון הוחלט שהגזרה החינוכית היא גזרה לאומית. אנשים התגייסו ברמה מטורפת, הקשר האישי העמוק, להגיע אליהם למלונות ואחר כך למקום האישי שלהם. מחוסר צוות להקים צוות מכלום, בנינו כל הזמן צוותים מחדש".

ברס מוסיף כי "אנשים התגייסו להרים את הישיבה, ליצור שגרה ללימודים, מסעות והתנדבויות במקומות כמו כפר עדי נגב. למרות שכולם מתגייסים, אני ורוב צוות הר"מים הולכים וחוזרים, אבל עבור הילדים זה היה המקום הכי משמעותי. היה מסע י"ב שרובו המוחלט אלו דברים שהתלמידים בנו. התלמידים שלנו חזרו להיות מדריכים בתנועות הנוער כי הבינו שצריכים זאת ברמת החוסן, אנשים שהיו יכולים להתפרק במלונות רצו להיות במסגרת".

ברס מספר לסיום על ההתמודדות השבוע בישיבה עם נפילתו של בוגר הישיבה סרן איתי סיף הי"ד. "כואבים ובוכים, בהלם. מתוך זה מאוד גאים שאלה האנשים שלנו, היה הלוויה מאוד עוצמתית, גדולה וכואבת לילד שהיה פשוט טוב, אהוב ומתוק, מנהיג מיוחד שהעם והדור צריכים, מישהו מסור, נוגע, קשוב. ליווה את המחלקה שלו הכי הרבה בצה"ל, שנתיים רק אותם, דורש מהם להראות הכי טוב ומקצועיים. הם קראו לו: אבא סייף".

ברס ממשיך, "אחד אמר בהלוויה שההודעה האחרונה שכתב לו שהוא רוצה שיברך אותו בשבע ברכות. אני הכרתי אותו כילד טוב, חכם ומבריק, עניו וצנוע, שקט לגמרי, טוב ואור לכולם. הוא היה מנהיג אצלנו בקבוצות רובוטיקה, כבוגר הוביל אותם לאליפויות למצוינות, בשקט ובמסירות אין סופית להיות שם בשבילם. הוא קיבל קצין מצטיין בזכות המגע הזה, לוקחים את הטובים ביותר. איש טוב, ילד טוב, בוגר טוב. כל הישיבה כולה כיעד חינוכי יצא לליווי של המשפחה וללוויה, ובהמשך גם למדה תורה לעילוי נשמתם".