אסירים, אילוסטרציה
אסירים, אילוסטרציהצילום: דוברות שב"ס

עשרות עצורים מנהליים פלסטינים שוחררו אמש (חמישי) במפתיע מכלא עופר. על פי גורמי ביטחון השחרור בוצע משום שמתקני המעצר מלאים. דבר השחרור פורסם ברשתות הערביות לצד סרטון של המשוחררים.

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר תקף את המהלך ואמר כי "העצורים המנהליים ששוחררו הערב מבתי הסוהר לא שוחררו בשל מצוקת מקום בבתי הסוהר - אלא בשל הנחייה ישירה של ראש השב"כ כ'מחווה' לקראת הרמדאן. לשירות בתי הסוהר אין שום שיקול דעת בנושא".

הוא הוסיף, "מדאיג כי ביום בו נרצחו שני יהודים, בוחר ראש השב"כ להעניק מחוות למרצחים, וזאת יום לאחר שלבקשת השב"כ הוארך מעצר מנהלי למתיישב יהודי בפעם השנייה".

גורמי ביטחון השיבו לו כי "בשבוע האחרון צה"ל ושב"כ נאלצו לבטל מעצרים מתוכננים לקראת תקופת הרמדאן וזאת לאור מצוקת מקומות כליאה על רקע המלחמה. האסירים ששוחררו הינם אסירים מנהליים אשר לא היתה כוונה להאריך את מעצרם ומיועדים להשתחרר במהלך החודש הקרוב".

עוד מסרו הגורמים כי "שחרורם יפנה מקום לטובת מעצר של דרושים לחקירה. יודגש כי בניגוד לפרסומים מפי השר לביטחון לאומי, אין מדובר במחוות והעניין אף הובהר במסגרת הדיון בקבינט הלילה".

הם ציינו כי "שב"כ וצה"ל מתריעים מזה זמן על מצוקת מקומות הכליאה וההשפעה מכך על מעצרים וסיכולים. עוד יצויין כי המל"ל אף נדרש לנושא והנחה זה מכבר את המשרד לביטחון לאומי לפעול למציאת פתרונות לנושא".

מצה"ל ושב"כ נמסר כי "בהתאם להערכת מצב של כלל גופי הביטחון ובדגש על מצוקת המקום בבתי הכלא, הוחלט על שחרורם של עצורים מנהליים שמסיימים את מעצרם בחודש הקרוב, על מנת לפנות מקום לעצורים ברמת איום גבוהה יותר".

מדוברות שירות בתי הסוהר נמסר, "העצורים ששוחררו הערב, הינם עצורים מנהליים, ששוחררו בהתאם להנחיית צה"ל בתיאום שירות הביטחון הכללי. נבהיר כי לשירות בתי הסוהר אין שיקול דעת בדבר שחרור עצורים והוא נענה להנחיות מערכות הבטחון".

ח"כ צבי סוכות תקף את המהלך ואמר: "מתבייש הערב במדיניות הממשלה בה אני תומך כחבר קואליציה. שחרור עשרות מחבלים לחינם שעות אחרי פיגוע הוא פשע ודלק לטרור ורצח יהודים. את דפוסי החשיבה שהשתרשו במערכת אנחנו מוכרחים לתקן וכמה שיותר מהר. מתבייש מאוד הערב".

בארגון 'תורת לחימה' מתחו ביקורת ועקצו, "בתגובה לפיגוע גלנט מכין מקום לעוד עצורים מנהליים ממוצא יהודי". בארגון 'חוננו' הגיבו לתיעוד, "העיקר שלאריאל דנינו יש מקום בכלא. בטחון המדינה, בכל זאת".