הנשיא יצחק הרצוג
הנשיא יצחק הרצוגצילום: אבי אוחיון, לע"מ

סגן יו"ר הכנסת ח"כ משה (קינלי) טור-פז מיש עתיד מציע הצעת חוק לעקיפת הממשלה בהענקת פרס ישראל.

זאת לדבריו, "בהמשך להחלטתו הפוליטית של שר החינוך על ביטול פרס ישראל בשל זהותו ושיוכו הפוליטי של הזוכה".

בהצעה נכתב כי פרס ישראל יוענק מדי שנה במוצאי יום העצמאות על ידי נשיא המדינה, ולא ע"י שר החינוך, כפי שהתקיים עד היום.

ח"כ טור-פז אמר כי "הלוואי ולא היינו נזקקים להצעת חוק על המובן מאליו, אך כשפוליטיקאים קטנים עושים פוליטיקה קטנה אנחנו נזקקים לכך. פרס ישראל מגיע על מפעל חיים וכך הוא צריך להישאר".

היזם איל ולדמן השתתף היום (ראשון) בדיון בועדת המדע של הכנסת ופרץ בבכי כשטען שבגלל שיקולים פוליטיים נגזל ממנו פרס ישראל.

"הטענה כי לא מחלקים פרסים בשעת מלחמה, לא רק שהיא טענה מומצאת אלא שהיא גם טענה מגוחכת. דווקא בזמן מלחמה יש לחזק את התחומים האזרחיים, את היזמות, את המדע ואת התרבות. זו ארצי מולדתי שלמענה נלחמתי ואדמתה ספוגה בדמה של בתי האהובה דניאל ובן זוגה האהוב נעם שי שהיה לי כבן. משפחות מקריבות את היקר להן מכל וטובי בנינו מאבדים את חייהם כדי להגן ולשמור על החברה האזרחית. מדינה שהתרבות, המדע והיזמות מבוטלים במחי יד חדלה להיות מדינה דמוקרטית. דווקא בשעות נוראיות אלו יש לחזק את החברה האזרחית", טען ולדמן.

הוא הוסיף, "לצערי, הממשלה הנוכחית חותרת ללא הרף מתחת ליסודות החברה והדמוקרטיה. ⁠אם הייתה אמת בטענת השר הרי שניתן היה לצפות לביטול כל טקסי יום העצמאות אבל זה לא קורה. אדרבא, אני לומד מכלי התקשורת כי קיימת כוונה לערוך ברוב טקס את טקס המשואות ולהביא אליו את מיטב אמני ישראל. גם את חידון התנ"ך אין כוונה לבטל. מה ההבדל בין טקסים אלו לטקס פרס ישראל? ההבדל הוא - איל ולדמן".

"⁠אני טוען שההחלטה לבטל את הענקת פרסי השנה נבעה מכך שהשר ידע שהוא לא יוכל לפסול את מועמדותי בלבד ולכן ביטל את כלל הפרסים השנה. זה דבר בזוי והזוי מאין כמותו. ⁠אני טוען שהשר לא פעל על דעת עצמו אלא על פי הוראות מגבוה", האשים ולדמן.