מעמדת השידור של ערוץ 7 בכנסת מספר חבר הכנסת צבי סוכות על תובנות וחששות סביב המציאות הביטחונית המסלימה ביהודה ושומרון.

לדברים נדרש חבר הכנסת סוכות בעיקר לאחר הפיגוע הקשה בכניסה לעלי, אליו הגיע, שמונה חודשים לאחר הפיגוע בו נרצחו ארבעה ישראלים באותו מקום, אירוע שגם אליו הגיע סוכות. "מחדל", כך מגדיר סוכות את המציאות שמביאה לפיגועים שכאלה.

"החשש האמיתי שלי הוא שביהודה ושומרון הקונספציה עדיין לא נשברה, עדיין נשמעים קולות לתת הקלות לרמאדן, נסיר מחסומים, ניתן אישורי עבודה ונשחרר מחבלים כאילו הדברים הללו ימנעו טרור. הדבר הזה תמיד הוכיח את ההיפך. כל פעם שהסרנו מחסומים, באנו לקראת ואיפשרנו דברים, זה התפוצץ לנו בפנים".

סוכות מוסיף ואומר כי "חמאס מנסה להתסיס את השטח ביהודה ושומרון ומה שאנחנו צריכים לעשות הוא שרמדאן 24' ייזכר כרמאדן הכי קשה בהיסטוריה של החברה הערבית, עם מבצעים קשים של צה"ל בתוך הכפרים והערים, הסרת מחסומים, שזה לא יהיה חודש של חגיגות".

בהתייחס לביקורת שנאמרה כלפי ממשלות קודמות לעומת המציאות המתרחשת במשמרת של הקואליציה בה הוא חבר, אומר סוכות כי אכן יש לו ביקורת לא פשוטה על שר הביטחון, יואב גלנט. "אני חושב שהוא שר ביטחון בעייתי בהקשר הזה. הקונספציה ביהודה ושומרון עדיין לא השתנתה והיא חייבת להשתנות. צה"ל פועל בצורה התקפית אבל הקונספציה עדיין באוויר, עדיין רואים ברשות הפלשתינית סוג של שותף בעוד היא חלק מהבעיה ולא הפתרון, עדיין מסירים מחסומים לקראת רמאדן במקום להוסיף מחסומים לקראת רמאדן. זה באחריות שר הביטחון שלצערינו מתנהל בתוך הממשלה כיחידה עצמאית".

סוכות סבור ששר הביטחון מתנהל באופן עצמאי עד כדי אי קבלת מרותו של ראש הממשלה לעיתים. "כן, הביקורת שלי מופנית בהחלט גם אליו".

חבר הכנסת סוכות מתייחס גם לסוגיית גיוס החרדים ודברי יו"ר מפלגתו, השר בצלאל סמוטריץ', לפיהם על אף המחלוקת עם הציבור החרדי בסוגיית הגיוס אין מדובר בעילה לפירוק השותפות הפוליטית עימם. לטעמו של סוכות מדובר בסוגיה נגזרת מהסוגיה הקודמת והיא זו הנוגעת לעצמאות שנוטל שר הביטחון לעצמו כאשר לדברי סוכות הוא עושה פוליטיקה בזמן מלחמה. "הסיפור של גיוס חרדים ועוד כוח אדם בצבא הוא סיפור ארוך של תהליך שצריך להעביר אותו כי הדמיונות של צבא קטן וחזק התנפצו לנו וגם במערכת הצבאית וגם הפוליטית מבינים את זה. יחד עם זאת, אירוע שלא נפתר ב-75 שנה, לחשוב שנפתור אותו בהצהרות לתקשורת או בדד-ליין של כמה שבועות זה לא להיות רציני. זה לעשות פוליטיקה בזמן מלחמה".

"צריך לעשות גם צבא וגם תורה. זו העמדה שלנו ואנחנו גאים בעמדה הזו. בני הציונות הדתית גם לומדים תורה וגם משרתים בצבא בתפקידים המובחרים ביותר שיש. זו העמדה שלנו, אבל אנחנו מבינים שהציבור החרדי צריך לעבור תהליך ואנחנו נחושים בכך שהוא יקרה, אבל לא מתוך שנאה ופילוג או כפייה", אומר סוכות ומציין כי לצערו המהלך לא יקרה מתוך החברה החרדית שהנהגתה לא מספיק חזקה על מנת להוביל תהליכים שכאלה, "ולכן צריך לעשות את זה ביחד. אנחנו נחושים לעשות זאת יחד, לפתוח עוד מסלולים שיתאימו לאורח החיים החרדי, עוד תמריצים כדי שאנשים יגיעו לצבא. אנחנו נחושים להיות מעורבים בתהליכים הללו".