האלימות הקשהצילום: ללא קרדיט

תושבי אזור המחסום בג'ית שבשומרון הגיעו הבוקר (חמישי) לחסום את המקום בשל כוונת כוחות הביטחון לפתוח את המחסום למעבר פלסטיניים.

במקום נרשמה אלימות מצד השוטרים, אך ניסיון הפינוי לא צלח והמפגינים ממשיכים לחסום את המקום.

באחד התיעודים נראה שוטר מג"ב מנסה לפנות באלימות מפגין ותוקע את אצבעותיו בתוך עיניו של המוחה. קצין צה"ל שנכח במקום נאלץ להפריד את השוטר מהמפגין.

המחסום מהווה את אחת היציאות המרכזיות מהעיר שכם והוא היה סגור לחלוטין ומאויש בחיילים מתחילת המלחמה, לאחר שהיווה בעבר ציר הימלטות למחבלים שיצאו מהעיר בחופשיות, ביצעו פיגוע ונמלטו בחזרה לקסבה בשכם.

ההחלטה להסיר את המחסום עוררה ביקורת חריפה בקרב יישובי האזור, אך גם בקרב הלוחמים עצמם המשרתים בגזרה ואבטחו עד כה את המחסום.

השר בצלאל סמוטריץ' פנה לראש הממשלה בדרישה לפעול לאי פתיחת המחסום, "פתיחת מחסומים ביו"ש - המשך הקונספציה".

במכתב הבהיר סמוטריץ' כי "בכל הכבוד מדובר בהחלטה הזויה ומופקרת שמסכנת את המתיישבים באופן מידי. מדובר בציר ששימש לא פעם לפיגועים קטלניים שעלו בחיי אדם. פתיחת מחסום כ'מחווה' ו'הקלה' לרגל הרמדאן זה הכי ה-6 באוקטובר שיש. הכי המשך הקונספציה הישנה והמסוכנת. אין מנוס מלומר זאת, הדם שיישפך חלילה יהיה על ידיו של מי שקיבל את ההחלטה חסרת האחריות הזו".

"אבל הוא יהיה גם על הידיים של דרג מדיני שלא מסוגל לאכוף מינימום של הוראותיו ומדיניותו על הדרג הצבאי. בפיקוד הבכיר של צה"ל יש כנראה מי שחושבים שישראל היא צבא שיש לו מדינה ולא מדינה שיש לה צבא, ולכך לא ניתן להסכים", כתב.