יהודה אבידן
יהודה אבידןצילום: חיים גולדברג, פלאש 90

מנכ"ל משרד הדתות, יהודה אבידן, מגיב הבוקר (ראשון) לדברי הרב הראשי לישראל נגד גיוס בני ישיבות חרדיות ומצהיר: "אם ייתנו לי את ההוראה - אעזוב את הארץ".

"כשהנשיאה חיות התבטאה נגד הרפורמה אף אחד לא הזדעזע, אני בעד שתזדעזעו בעקביות. אני רוצה לשחזר אם הזדעזעת ככה באותה צורה. כמה איים נבנו בחו"ל על עילת הסבירות או על הוועדה למינוי שופטים. הרב יצחק יוסף שם את הדברים על השולחן שבאים מנסים לכלות ולסגור את עולם התורה, סוגרים את התקציבים והישיבות ומגייסים את כולם. אין רצון להבין את מה שקורה במדינה, איך לתקן ולעשות, זה נושא פוליטי. מי שמבקש לסגור את עולם התורה והישיבות, זה לא אנשים שרוצים להגיע להבנה או לחשוב מה צריך או מה שלא צריך, אלא רצון אחר לגמרי", טען אבידן בראיון לכאן רשת ב'.

הוא הדגיש, "הרב יצחק יוסף לא אדם שנפל מהירח ולא מבין. ערך לימוד התורה, אלה שלומדים תורה, אנחנו לא באים להגן על אדם שלא בא ולומד. אלא על אדם שמתחיל בבוקר ועד הלילה יושב ולומד, הוא בן אדם שמציל את עם ישראל".

אבידן תקף את הציבור החילוני. "כמה לא מתגייסים לציבור החילוני בכל שנה? עשרות אלפים. אני לא יודע לומר כמה מהמשתמטים לא לומדים תורה, אני לא אפוטרופוס למי שיושב ולומד. ב-1984 אני הייתי הרב הראשי של גבעתי, הראשון שקלט את בני ישיבות ההסדר שהיו בשיריון ועברו לחטיבת חי"ר".

על האמירה לפיה אם יאולצו בני ישיבות להתגייס יקרא הרב יוסף לרדת מהארץ אמר מנכ"ל משרד הדתות: "הרב יצחק יוסף הוא המנהיג הגדול ביותר בציבור החרדי הספרדי, הוא אומר את המילים של אביו, שאמר בדיוק אותו הדבר, לא בערך ולא פחות. בחו"ל הם ילמדו תורה. התורה לא תלויה רק במימון, יש כאן מגמה, אתה לא מסתכל על כמה ארוחות ביום. אני מציע להיכנס לישיבה ולשבת יומם וערב. את המדרון התלול הזה כולם רואים ומבקשים לסגור את עולם התורה. יש ערך של לימוד התורה והופך לרב ופותח עוד ישיבות. כל אחד צריך ללמוד עד שהוא אומר די והוא רוצה לעזוב. אם מדינת ישראל צריכה לחשוב שאתחיל לנסוע בשבת, מנהיג גדול לא מסתכל מה יהיה בעוד שעה אלא על העתיד".

"אם אקבל הוראה אני אעזוב את הארץ. אף אחד לא צריך לעשות דברים בכפייה. אל תדאגו על החיים בחו"ל. כקולקטיב, איך אנחנו רוצים לראות את עם ישראל. הציבור החרדי בזמן הלחימה תורם מאוד, כולו נרתם והתנדב, תומכי הלחימה יכולים להיות עם מדים ובלי מדים. אנחנו יכולים להיות תומכי לחימה כמו במצב הקיים. לראות את הערבות ההדדית", הדגיש.

הרב יוסף עורר אמש סערה לאחר שאמר בשיעורו השבועי: "שבט לוי פטור מהצבא, לא לוקחים אותם בשום פנים ואופן, יהיה מה שיהיה. אם יכריחו אותנו ללכת לצבא, ניסע כולנו לחוץ לארץ, נקנה כרטיסים. כל החילונים האלה שלא מבינים, הם צריכים להבין שבלי התורה, הכוללים והישיבות לא הייתה הצלחה לצבא. הצלחת הצבא זה רק בזכות בני התורה".

השר בצלאל סמוטריץ' צייץ בתגובה את תמונת בן דודו שנפל בעזה, עמישר בן דוד ז"ל, והתייחס לדבריו של הרב: "‏נלחם על הגנת המולדת. ‏נפל על קידוש השם, העם והארץ. ‏אמירות אחרות מנוגדות לתורה, מכאיבות ומוסיפות בלב פצע על פצע, אני מקווה שמי שאמר אותן ישכיל להבין את טעותו, לחזור בו ולהתנצל".

השר בן גביר הגיב: "אנחנו לא מאמינים בכפיה על ציבור חרדי להתגייס והדברים צריכים להיות מתוך הבנה ואהבה. אפשר לפתור הרבה מהמחלוקת דרך גיוס מותאם למשטרה ולמשמר הלאומי. לעולם לא נעזוב את ארצנו הקדושה".