ראשי רשויות בצפון דורשים מהדרג המדיני לוח זמנים מוגדר כמו גם יעדים ומטרות למלחמה בצפון. בראיון לערוץ 7 מסביר גיורא זלץ, ראש מועצת הגליל העליון ואחד הקוראים לכך, את המניע שמוביל אותם לדרישה.

"אנחנו כבר חמישה חודשים בתוך מלחמה, חיים בתוך רצועת ביטחון באזור לחימה, עשרות אלפי אנשים התפנו מכאן, חלקם עם וחלקם ללא תמיכת המדינה, ועשרות אלפי אנשים נשארו לחיות כאן כאשר אין להם שירותים בסיסיים, אין מערכות חינוך סבירות, הבנקים סגורים, אין קופות חולים, כל חנויות המזון סגורות בקרית שמונה, הכלכלה נעצרה, אין תיירות, אין חקלאות, חלק מהתעשייה עבר למקומות אחרים, חלק לחו"ל, חברות שקמו כאן בעשור האחרון עזבו ליקנעם קיסריה תל אביב וכדי שנוכל להתמודד עם הקושי הגדול מאוד הזה חייבים לומר לנו לאן הולכים", אומר זלץ.

לדבריו המציאות הנוכחית שבה "כבר חמישה חודשים אנחנו מתקשקשים עם החתול כשהנמר יושב כאן בשקט ומתצפת עלינו, היא מציאות שאי אפשר להסכים לה".

זלץ מדגיש את תחושת הכבוד שהוא רוחש להתנהלות בדרום ובוודאי למשפחות החטופים ולחללי הטבח, "אבל האירוע הגדול האסטרטגי הטקטי של מדינת ישראל הוא כאן בצפון, אבל אנחנו לא מסוגלים להגיד כמדינה מה אנחנו רוצים. אנחנו מקשיבים לסינוואר, מקשיבים לנסראללה וחיזבאללה ולאיראנים, אבל איפה אנחנו? מה אנחנו רוצים? לכן אנחנו חושבים, והלוואי שיש מי שעושה זאת גם במקומות אחרים, שצריך להגדיר מטרות ברות השגה מוד ברורות בלוח זמנים".

הוא מוסיף כי "האמירה הבסיסית שמקפלת את כל הבקשה שלנו בנושא הביטחון היא שהאחריות על זה שחיזבאללה לא יתקרב לגבול, שלא יתאפשר לו לשגר טילים ובוודאי לא לבצע חדירות לישובים, האחריות על זה חייבת להיות בידי צה"ל וממשלת ישראל".

"הדבר השני החשוב מאוד הוא לוח הזמנים. אנחנו עכשיו במרץ, אחרי חמישה חודשים, חושבים שממשלת ישראל חייבת לומר בקול ברור לנו ולצד השני שבספטמבר אנחנו חוזרים ללמוד במערכות החינוך שלכם, וזה אומר שביוני יולי נחזור הביתה. המשמעות היא שממשלת ישראל באמצעות צבא, עם או בלי הסכם, עם או בלי פעולה, יודעת להבטיח שעד סוף מאי נהיה אחרי האירוע הזה. אם זו לא תהיה המציאות נגיע למקום מאוד בעייתי גם בנושא ההתיישבות בצפון וגם בנושא הציוני. אי אפשר להמשיך ולמשוך את זה בלי לתת תמונת סיום ולוח זמנים".

בדבריו מדגיש זלץ כי כמי שאינו איש צבא כיום אין בכוונתו להגדיר איך צריכים הדברים להתבצע. עם זאת הוא מבהיר כי אם ניתן יהיה להגיע ליעדים המדוברים ללא פעולה צבאית הדבר מקובל עליו, בין השאר משום שהוא מבין את משמעויותיה של פעולה צבאית. "אני לא בוחר במלחמה. יש לי ארבעה בנים, שניים מהם במילואים. הייתי מג"ד טנקים הרבה מאוד שנים. המלחמה היא לא בחירה אלא אמצעי אם אין אמצעים אחרים. לכן אני לא אומר עם או בלי הסכם אלא מה חייבת להיות התוצאה הסופית של המציאות הזו ואיך צריך להיראות היום שבו יודיעו בחדשות שהמלחמה הסתיימה".

על דרישת ההתמגנות של הישובים, דרישה המלמדת כי איש אינו שוגה באשליות לגבי עתיד היחסים מול חיזבאללה, אומר זלץ כי לא סוד הוא שהתרחיש אליו נערכת ישראל הוא תרחיש בו חיזבאללה מחזיק במעל מאה וחמישים אלף טילים ורקטות וכתשעים אלף לוחמים לבד ממערכת תת קרקעית מסודרת שנמשכת מהגבול ועד צור וצידון ואולי גם עד ביירות. בכל אלה מדינת ישראל החליטה לעת עתה לא לגעת ומשום כך קיימת האפשרות שלא תיפגענה יכולותיו המבצעיות הצבאיות של חיזבאללה ובהתאם יש להיערך, כמו גם ליצור תחושת ביטחון אחרי ריסוק התחושה הזו בישובי הצפון והדרום.

"התושבים צריכים לראות בעין שאם אנחנו אומרים להם שמתגברים שמירה בישובים, שמסדרים את קו ההגנה אחרת, שמציבים חיילים לאורך קו הגבול, שפותחים מוצבים שהיו סגורים, צריכים לראות את כל זה בעין. אם לא יראו את זה ולא ירגישו את זה בלב יהיה קשה", הוא אומר ומביע שכנוע בכך שתושבי הצפון ישובו לבתיהם ברובם הגדול כאשר יודיעו להם על תום המערכה, וזאת מתוך תפיסה חדורת ציונות או מכל סיבה אחרת, אך "השאלה היא איך תיראה המציאות שלהם כשהם יזובו חזרה, איך ייראו העסקים, התיירות, החקלאות, האם חברות ימשיכו לבנות כן את מרכזי הפעילות שלהן. זו השאלה הגדולה ולא רק אם יחזרו התושבים שאני בטוח שיחזרו. המדינה חייבת לעשות כדי לייצר מציאות אחרת לפני שנחזור ובוודאי אחרי שנחזור הביתה".

על מנת שכל זה יקרה יש לדאוג למיגונם של בתים שמרביתם לא ממוגנים, מיגון בתי ספר ומפעלים כולל כאלה של חומרים מסוכנים. זאת בעיקר מאחר ויכולותיו של ארגון החיזבאללה לא נפגעו, מה שאין כאן החמאס בדרום.

את דבריו חותם זלץ בתיאור המציאות היומיומית הקשה שעוברת על התושבים בישובי המועצה שלו, ועם זאת הוא שב ומביע ביטחון בחוסן הנפשי של התושבים שבתוך שנה עד שנה וחצי ישובו לבתים במידה והדבר יתאפשר ו"אם נפעל נכון לא רק שנחזור למצב של השישה באוקטובר אלא שהצפון יעלה ויפרח ויהיה מבוקש לבני אדם, לחברות, לעסקים ולתיירות מהארץ ומהעולם".