אלוף במיל' יצחק בריק
אלוף במיל' יצחק בריקצילום: ערוץ 7

האלוף (במיל') יצחק בריק תוקף הבוקר (שני) את הרמטכ"ל הרצי הלוי וטוען כי התנערותו מאחריות למלחמה עלולה לגרום לאסון.

"הצבא היום צועק 'הצילו' ומבקש להגדיל את צבא היבשה כדי לתת מענה לכל הגזרות בו בזמן. איפה היו כל הרמטכ"לים בשנים האחרונות? עם כולם נועדתי והתרעתי בפניהם על חוסר אחריות בקיצוץ הצבא, אבל הם חיכו למלחמה בשביל להבין לאיזה אסון הם הובילו את ביטחון המדינה", טען בריק במאמר שפרסם בעיתון 'מעריב'.

הוא הדגיש כי התריע שלא לקצר את שירות החיילים ושעכשיו מבקשים להאריכו מחדש. "הדבר מלמד על קוצר ראות, על חוסר הבנה אסטרטגית מול האיום המתעצם סביבנו, והם לא דילגו אפילו על טעות אחת, הכול מתוך יהירות, אגו, אי־ראיית הנולד וחוסר הבנה מהי מלחמה ואיך מכינים ובונים צבא לקראתה".

לדבריו, "התרעתי כאשר פרצה המלחמה ברצועת עזה, וכל העם הריע לתמרון הצבא שבסופו של יום לא הביא את התוצאה המקווה. אם ימשיכו הדרג המדיני והדרג הצבאי בדרך של חשיבה טקטית, ולא חשיבה אסטרטגית, נמצא את עצמנו במצב רע בהרבה מהמצב שהיינו בו קודם שהתחלנו לתקוף את רצועת עזה. ובמילים אחרות הפסדנו את המלחמה בעזה".

לטענתו, "כבר היום אנו מאבדים הישגים שכבר השגנו, ולהוותנו מאות הרוגים לכוחותינו. אם נוסיף ללכת בדרך זו, לא נשיג את שתי המטרות: מיטוט החמאס באופן מוחלט והחזרת החטופים בחיים הביתה".

בריק מציין כי לדעתו אין הכנה אמיתית למלחמה כוללת. "מי שהיו אחראים לחרפה, לאסון ולתופת הנורא שקרה לנו ב־7 באוקטובר 2023, עלולים לגרור אותנו למלחמה אזורית הבאה, מלחמה שתחריב את מדינתנו משום שבעשרים שנה האחרונות לא הוכנו העורף והצבא לאותה מלחמה. גם היום הדרג המדיני והדרג הצבאי אינם נוקפים אצבע כדי להכין את העורף ואת הצבא למלחמה האזורית הבאה. מלחמה זו היא האיום החמור ביותר על המדינה מהיווסדה, והמצב הביטחוני ממשיך להידרדר מדי יום ביומו, ולמי מהם אכפת".

"מנהיגי המחדל עוסקים בהישרדותם, ורק לאחרונה קיבלנו שיעור מטלטל כיצד הרמטכ"ל והמטה הכללי מחליטים למנות את הדור הבא של המפקדים הבכירים, בדמותם ובצלמם. המינויים באו לחזק את הישרדותם, הם משליכים את הערכים ואת הנורמות שעליהם גדלו דורות של מפקדים לפח האשפה של ההיסטוריה, ועושים זאת ללא בושה וללא זכות מוסרית. זהו דור המחדל שלא למד דבר מהאסון הנורא של 7 באוקטובר ולא בוחל בשום אמצעי להמשיך בתפקידו. הם מאופיינים בזחיחות ובחוסר אחריות משווע, נטולי מנהיגות ודוגמה אישית ומתנהלים כאילו אין להם כבר מה להפסיד".

הוא תוקף באופן אישי את הרמטכ"ל הרצי הלוי. "ועדת החקירה של אסון הר מירון קבעה שבישראל יש תרבות רעה, אבל זה כאין וכאפס לעומת התרבות הרעה המתקיימת בצבא, תרבות ארגונית המפוררת את היסודות, ועליהם אי-אפשר לבנות צבא מנצח. הרמטכ"ל מנצל את המצב במדינה, שאין דין ואין דיין וכל דאלים גבר. במקום להתפטר ולשים את המפתחות על השולחן, הוא ממשיך להתנהג כאילו לא קרה דבר ומתנער מאחריותו ומאשמתו על האסון הנורא שקרה. הוא ממשיך להפיץ את תוכניתו הרב־שנתית שגובשה לפני המלחמה שאינה מתאימה לחלוטין לאיומים שצמחו סביב המדינה, ויביאו אותנו לאסון הבא. כל פעולתו היא כשל מקצועי, ערכי, מנהיגותי ומוסרי ממדרגה ראשונה".

"רק החלפת כל האשמים בדרג המדיני ובדרג הצבאי באנשים ראויים וללא רבב יוכלו לתקן את המצב עכשיו ומיד ולהביא את ישראל אל חוף מבטחים", מסכם בריק.